Piaţa produselor farmaceutice a scăzut cu 2,5%, în perioada mai 2008-mai 2009

F.A.
Companii #Sănătate / 17 iunie 2009

Piaţa produselor farmaceutice a scăzut în perioada mai 2008-aprilie 2009 cu 2,5% în termeni de volum, în timp ce valoarea medicamentelor vândute a crescut cu 9%, iar în luna aprilie 2009 piaţa s-a diminuat din punct de vedere al unităţilor vândute cu 11% faţă de luna similară din 2008, potrivit Cegedim.

Astfel, în perioada mai 2008-aprilie 2009 segmentul de retail farmaceutic a înregistrat scăderi de 2,5% ale volumului şi de 8,7% în termeni de valoare. Pe categoria medicamentelor pentru spitale, scăderea numărului de unităţi vândute a fost de 1,3%, în timp ce valoarea acestora a crescut cu 9,4%.

Totodată, din segmentul de retail, produsele fără prescripţie au avut o scădere de 9,3% a volumelor, în timp ce pentru categoria medicamentelor cu prescripţie s-au înregistrat creşteri de 1,5%. În ceea ce priveşte valoarea totală a produselor fără prescripţie, aceasta a crescut cu 1,1%, iar pentru cele cu prescripţie majorarea a fost de 10,7%.

Comanda carte
Conferinţa BURSA “Digitalizare şi Siguranţă Cibernetică”
danescu.ro
arsc.ro
Stiri Locale

Curs valutar BNR

25 Iun. 2025
Euro (EUR)Euro5.0538
Dolar SUA (USD)Dolar SUA4.3571
Franc elveţian (CHF)Franc elveţian5.3999
Liră sterlină (GBP)Liră sterlină5.9296
Gram de aur (XAU)Gram de aur465.6019

convertor valutar

»=
?

mai multe cotaţii valutare

Cotaţii Emitenţi BVB
Cotaţii fonduri mutuale
letapeseries.com
ccib.ro
aiiro.ro
BURSA
Studiul 'Imperiul Roman subjugă Împărăţia lui Dumnezeu'
The study 'The Roman Empire subjugates the Kingdom of God'
BURSA
BURSA
Împărăţia lui Dumnezeu pe Pământ
The Kingdom of God on Earth
Carte - Golden calf - the meaning of interest rate
Carte - The crisis solution terminus a quo
www.agerpres.ro
www.dreptonline.ro
www.hipo.ro

adb