Victor Ponta a declarat, duminică noaptea, că s-a întâmplat exact ce au zis cei din coaliţie, s-au luptat cu el şi a ajuns Nicuşor Dan în turul 2, potrivit news.rom de la care transmitem următoarele. El a precizat că vin zile de schimbate şi nu crede că va mai fi foarte mult acest Guvern, iar după 18 mai vor fi nişte vremuri foarte, foarte grele pentru toţi românii. Ponta a anunţat că va face campanie pentru unul dintre candidaţi, urmând să se consulte cu echipa sa. Cu siguranţă, nu o să mă vedeţi dispărând în ceaţă, a arătat el.
"Mie îmi pare foarte rău. E foarte clar, nu trebuiau să mă ajute cei din PSD, trebuia să nu se lupte doar cu mine şi eram în turul 2. E dureros că au făcut chestia asta, şi pentru ei, bănuiesc, şi pentru mine. Îmi pare rău de alegătorii care nu sunt mulţumiţi, însă acum, acesta este turul 2: George Simion - Nicuşor Dan şi eu o să mă sfătuiesc cu echipa mea, vedeţi că nu vor să îi las la vatră. Vor să muncească în campanie. Ne sfătuim, nu în noaptea asta, nu mâine, mâine ne odihnim, şi de marţi, probabil că o să fim în campanie. Dacă vor să mai facă campanie încă 10 zile, facem împreună. Pentru unul dintre cei doi', a spus Ponta, duminică noaptea.
"Mi-am dorit să aibă oamenii cu cine să voteze. Să nu spună că nu au avut cu cine să voteze. 1.200.000 de oameni. Sigur, eu aş vrea să fie mai mulţi, dar au fost foarte, foarte mulţi. Şi mai spun o dată, dacă colegii mei de la PSD nu s-ar fi luptat doar cu mine, probabil că eram în turul doi ori eu, ori candidatul lor, pe cine voiau. Aşa, s-a întâmplat exact ce au zis ei, ei s-au luptat cu mine şi a ajuns Nicuşor Dan în turul 2. N-am eu 1.200.000 de voturi să le dau cuiva. Că nu sunt ale mele. Eu am un vot", a completat el.
Victor Ponta a menţionat că este o zi de schimbare. "Nici nu cred că va mai fi foarte mult acest Guvern", a subliniat Ponta, arătând că "după 18 mai vor fi nişte vremuri foarte foarte grele pentru toţi românii, din punct de vedere economic în primul rând".
"Doresc să fie pregătită România pentru ceea ce vine şi vine ceva foarte greu de gestionat şi nu o să ne fie uşor", a spus el.
Despre scenariul Victor Ponta premier, el a răspuns: "Am fost prim-ministru. Sunt 1,2 milioane de români care m-au votat. Cu siguranţă, nu o să mă vedeţi dispărând în ceaţă".
"Sigur, Îmi pare rău dacă nu pot eu să fiu cel care conduce această schimbare, dar aş vrea să particip la schimbare, pentru că, cum a fost până acum nu se mai poate. Poate au înţeles şi la Kiseleff, şi în Modrogan, şi la Târgu Mureş că nu se mai poate ca până acum. (..) S-a schimbat totul în România, numai ei au rămas pe loc. Vă daţi seama, toată armata politică a României să nu poată să bage un candidat în turul 2 pentru a doua oară. Au păţit-o în noiembrie. N-au înţeles nimic, n-au învăţat nimic", a mai spus Ponta, arătând că le-a spus în decembrie şi cu Ciolacu şi cu Bolojan şi le-a spus că nu pot să vină cu Crin Antonescu, pentru că vor pierde din nou.
1. Comentariu eliminat conform regulamentului
(mesaj trimis de Redacţia în data de 05.05.2025, 07:59)
...
1.1. fără titlu (răspuns la opinia nr. 1)
(mesaj trimis de anonim în data de 05.05.2025, 08:12)
Pana nu o ia si la locale, nu scapam de ei. Ma oftica in principal udmr, partid iredentist, antiromanesc. Niciodata nu o sa inteleg de ce etnicii maghiari nu vor sa se inscrie in partide non-etnice, si sa candideze prin ele in zonele lor - de ce trebuie s-o faca printr-un vehicul organizat expres pe criterii etnice. Nu mai spun ca sunt super misogini cei din udmr, alcatuit in proportie de 99% din barbati. Probabil mai toti sunt agenti ai intelligence-ului Ungar. Cata ipocrizie pe capul lor sa-l slujeasca fara margini pe Viktor Orban si partidul Fidesz, dar sa atace AUR ca pe un partid extremist, antiUE si legionar. Legionarii lor sunt buni, ai nostri nu.
1.2. fără titlu (răspuns la opinia nr. 1.1)
(mesaj trimis de anonim în data de 05.05.2025, 11:52)
Constituția oferă acest spațiu al exprimării minorităților naționale prin cel puțin un deputat. Iar dacă o organizație primește chiar mai multe voturi decât diversele praguri stabilite de-a lungul vremii, atunci are și senatori.
2. fără titlu
(mesaj trimis de anonim în data de 05.05.2025, 08:38)
Depinde cine da mai mult, pe acela il va sustine. voturile se vandca au costat munca si bani, nu se dau. In alta ordine de idei da dc nu era Antonescu, ponta intra in turul 2 (sustinandu-l pe georgescu!! care-l sustine pe bruneta) deci hai sa ne gandim logic. remorca lui georgescu nu putea sa -l bata pe georgescu cu nevasta simona.
la fel omul sistemului si al lui Ciolacu Nordis, Antonescu nu putea sa-i bata pe cei 2 care toata ziua striga hotii. si cam au dreptate aici din pacate.
Dc cineva mai are sanse sa ne scape de legioaro comunistii cu pantaloni rosii si salut nazist , e ND. Oricum sansele sunt mici, si personal desi l-am votat nu vreau sa castige(iar il votez). De ce? Pt ca vin vremuri grele, vine o criza si ea va fi agravata de instabilitatea si circul politic ce-l vor face din opozitie acesti iresponsabili aur sos pot georgescu(mai era si lasconi cu circul acum har Domnului ne scapam).
Practic cel mai simplu mod ca sa ne scapam de hauristi georgescu e sa castige alegerile. Votantii lor 4 clase si 2 dinti cred ca se vor imbogati ca avem o tara bogata si numai stai sub pom si cineva eventual un sorosist iti arunca , cate o para malaiata. Sa se convinga cum e cu para cum e cu "saraca tara bogata". Fara munca inteligenta si eficienta, suntem venezuela curand.
2.1. fără titlu (răspuns la opinia nr. 2)
(mesaj trimis de anonim în data de 05.05.2025, 08:51)
Ponta este mercenarul desavarsit.
O carpa bolsevica murdara.
2.2. fără titlu (răspuns la opinia nr. 2)
(mesaj trimis de anonim în data de 05.05.2025, 11:49)
Tocmai ce-a fost refuzat de cineva din anturajul locului I. Desigur, ne-ar plăcea ca dinspre locul al II-lea nici să nu fie băgat în seamă tov. Ponta. Iar despre liderii alianței (,care-au semnat protocolul,) să se spună cu nume și prenume că sunt analfabeți.
2.3. fără titlu (răspuns la opinia nr. 2.2)
(mesaj trimis de anonim în data de 05.05.2025, 12:10)
dupa ce i-a injurat pe psd isiti non stop cu hotii tradatorii, georgescu -simion ar fi prea rau vazut de alegatori sa faca alianta cu ponta-psd.
3. Comentariu eliminat conform regulamentului
(mesaj trimis de Redacţia în data de 05.05.2025, 09:29)
...