PSD Buzău îşi retrage reprezentanţii din secţiile de votare pentru turul al doilea al alegerilor prezidenţiale

T.B.
Politică / 8 mai

PSD Buzău îşi retrage reprezentanţii din secţiile de votare pentru turul al doilea al alegerilor prezidenţiale

PSD Buzău anunţă retragerea reprezentanţilor săi din secţiile de votare din municipiul Buzău pentru turul al doilea al alegerilor prezidenţiale, programat pentru 18 mai, conform postării de pe Facebook a secretarului executiv al organizaţiei, Romeo Lungu. În locul acestora, organizaţia face apel la tinerii buzoieni, elevi din clasele a XI-a şi a XII-a care au împlinit 18 ani, să se alăture echipei ca membri în secţiile de votare.

Demersul este prezentat ca o iniţiativă de promovare a implicării civice a noii generaţii, prin care tinerii pot înţelege din interior cum funcţionează procesul electoral. Înscrierile sunt deschise până luni, 12 mai, la sediul PSD Buzău, numărul maxim de locuri fiind limitat la 80.

Secretarul executiv al organizaţiei, Romeo Lungu a declarat că este timpul ca tinerii să îşi facă vocea auzită şi să contribuie la o societate democratică nu doar prin vot, ci şi prin implicare directă.

"Tinerii trebuie să aibă un cuvânt de spus!

Am luat o decizie importantă: PSD Buzău îşi retrage reprezentanţii din secţiile de votare pentru turul al doilea al alegerilor prezidenţiale din 18 mai. În locul lor, facem loc tinerilor! Dacă eşti elev în clasa a XI-a sau a XII-a şi ai împlinit 18 ani, te invit să te implici activ în procesul electoral. Este o oportunitate reală să vezi cum funcţionează democraţia din interior şi să îţi aduci contribuţia la buna desfăşurare a alegerilor. Cred cu tărie că schimbarea începe cu implicare. Este timpul ca noua generaţie să-şi facă vocea auzită şi să contribuie activ la o societate democratică. Nu este doar un gest simbolic - este un pas concret spre o politică mai deschisă şi mai responsabilă." a declarat Lungu într-o postare pe pagina sa de socializare.

Reprezentanţii PSD Buzău precizează că vor oferi instruirea şi sprijinul logistic necesar tuturor participanţilor, astfel încât aceştia să îşi îndeplinească responsabilităţile în mod profesionist.

Potrivt Legii pentru alegerea preşedintelui României, reprezentanţii formaţiunilor politice în birourile electorale pot fi înlocuiţi, la cererea celor care i-au propus, cu aprobarea biroului electoral ierarhic superior, până în preziua votării.

Opinia Cititorului ( 1 )

Acord

Prin trimiterea opiniei ne confirmaţi că aţi citit Regulamentul de mai jos şi că vă asumaţi prevederile sale.

  1. Eu cred ca PSD vrea sa se alieze cu AUR in situatia in care este ales Simion sau cu USR PNL ,UDMR in situatia in care este ales Nicusor Dan!Din aceasta cauza sta in expectativa,sa vada ce si cum

    Acord

    Prin trimiterea opiniei ne confirmaţi că aţi citit Regulamentul de mai jos şi că vă asumaţi prevederile sale.

Cotaţii Internaţionale

vezi aici mai multe cotaţii

Bursa Construcţiilor

www.constructiibursa.ro

Comanda carte
danescu.ro
arsc.ro
Stiri Locale

Curs valutar BNR

08 Mai. 2025
Euro (EUR)Euro5.1222
Dolar SUA (USD)Dolar SUA4.5369
Franc elveţian (CHF)Franc elveţian5.4930
Liră sterlină (GBP)Liră sterlină6.0212
Gram de aur (XAU)Gram de aur487.0692

convertor valutar

»=
?

mai multe cotaţii valutare

Cotaţii Emitenţi BVB
Cotaţii fonduri mutuale
targulnationalimobiliar.ro
tibco.ro
energyexpo.ro
ccib.ro
antiquemarket.ro
thediplomat.ro
BURSA
Studiul 'Imperiul Roman subjugă Împărăţia lui Dumnezeu'
The study 'The Roman Empire subjugates the Kingdom of God'
BURSA
BURSA
Împărăţia lui Dumnezeu pe Pământ
The Kingdom of God on Earth
Carte - Golden calf - the meaning of interest rate
Carte - The crisis solution terminus a quo
www.agerpres.ro
www.dreptonline.ro
www.hipo.ro

adb