Putin a acuzat Ucraina de atac asupra unui petrolier rusesc care a explodat în largul Libiei

S.B.
Internaţional / 5 martie, 08:28

Putin a acuzat Ucraina de atac asupra unui petrolier rusesc care a explodat în largul Libiei

Vladimir Putin a acuzat Ucraina de comiterea unui atac terorist asupra unuia dintre transportatorii de gaze naturale lichefiate ai Rusiei, care a explodat în flăcări şi s-a scufundat în Marea Mediterană, în largul Libiei, informează news.ro.

Arctic Metagaz fusese sancţionată de SUA şi UE pentru că făcea parte din „flota din umbră” a Moscovei, formată din petroliere îmbătrânite care transportă petrolul şi gazele sale în întreaga lume, ocolind restricţiile occidentale, potrivit The Guardian.

Autoritatea Maritimă Libiană a raportat marţi „explozii bruşte, urmate de un incendiu masiv” la bordul navei, când aceasta se afla la aproximativ 240 km de oraşul Sirte.

Petrolierul, care transporta 61.000 de tone de gaze naturale lichefiate (GNL), „s-a scufundat complet” între Libia şi Malta, se arată într-un comunicat. Toţi cei 30 de membri ai echipajului au fost salvaţi şi îmbarcaţi pe o altă navă care se îndrepta spre oraşul libian Benghazi, se arată în comunicat.

„Acesta este un atac terorist. Nu este prima dată când vedem aşa ceva”, a declarat Putin miercuri seară la televiziunea de stat rusă, acuzând Ucraina că este responsabilă.

El a spus că incidentul a fost un atac care „exacerbează situaţia de pe pieţele energetice globale, inclusiv de pe pieţele de gaze”.

Ministerul Transporturilor din Rusia declarase anterior că nava fusese lovită de drone maritime ucrainene lansate de pe coasta libiană, dar nu a oferit detalii.

Ucraina nu a comentat incidentul, dar a declarat în decembrie că a lovit un petrolier rusesc în Marea Mediterană cu drone aeriene, acesta fiind primul astfel de atac confirmat în războiul de patru ani.

Atacurile ucrainene anterioare asupra navelor ruseşti din Marea Mediterană ar fi provenit, se pare, de pe coasta libiană, dar Kievul nu le-a confirmat public.

Armata ucraineană a declarat în trecut că a folosit drone maritime pentru a scufunda nave ruseşti în Marea Neagră.

Serviciul de securitate al statului ucrainean a dezvăluit în octombrie o dronă maritimă modernizată, numită Sea Baby, despre care a spus că are o rază de acţiune de 930 de mile şi poate transporta o armă de până la două tone.

Nava Metagaz plecase din oraşul Murmansk, situat în nord-vestul Rusiei, pe malul Mării Barents, şi se îndrepta spre Port Said, în Egipt, a declarat Autoritatea Maritimă Libiană. Ultima sa poziţie raportată a fost în vestul Mediteranei, în largul coastei Maltei, potrivit MarineTraffic, o platformă de urmărire a navelor.

Putin a sugerat, de asemenea, miercuri, că Rusia ar putea înceta furnizarea de gaze către Europa şi se va muta pe alte pieţe.

Opinia Cititorului

Acord

Prin trimiterea opiniei ne confirmaţi că aţi citit Regulamentul de mai jos şi că vă asumaţi prevederile sale.

Harta noii economii fragmentate
rominsolv.ro
danescu.ro
arsc.ro
Stiri Locale

Curs valutar BNR

04 Mar. 2026
Euro (EUR)Euro5.0959
Dolar SUA (USD)Dolar SUA4.3800
Franc elveţian (CHF)Franc elveţian5.6064
Liră sterlină (GBP)Liră sterlină5.8584
Gram de aur (XAU)Gram de aur730.1903

convertor valutar

»=
?

mai multe cotaţii valutare

Cotaţii Emitenţi BVB
Cotaţii fonduri mutuale
afeer.ro
greenppa.ro
disb.ro
tophotelawards.ro
romexpo.ro
Teatrul Național I. L. Caragiale Bucuresti
targulnationalimobiliar.ro
solarenergy-expo.ro
Dosar BURSA - Crizele Apocalipsei
BURSA
Comanda carte
Studiul 'Imperiul Roman subjugă Împărăţia lui Dumnezeu'
The study 'The Roman Empire subjugates the Kingdom of God'
BURSA
BURSA
Împărăţia lui Dumnezeu pe Pământ
The Kingdom of God on Earth
Carte - Golden calf - the meaning of interest rate
Carte - The crisis solution terminus a quo
www.agerpres.ro
www.dreptonline.ro
www.hipo.ro

adb