Putin vrea relaţii cu UE fără sancţiuni

D.I.
Internaţional / 5 iulie 2019

Vladimir Putin (Sursa foto: Twitter)

Vladimir Putin (Sursa foto: Twitter)

Preşedintele rus Vladimir Putin, aflat în plină criză cu Occidentul, a îndemnat, în vizita sa la Roma, la relaţii cu Uniunea Europeană (UE) fără sancţiuni şi a mulţumit Italiei pentru eforturile sale în acest sens, relatează AFP.

"Trebuie să facem totul pentru a pune capăt politicii sancţiunilor cu motivaţie politică implementate în mod unilateral", a declarat Putin joi, la finalul întâlnirii sale cu premierul italian Giuseppe Conte.

Potrivit preşedintelui rus, o "mare atenţie" a fost acordată, în cursul acestor discuţii "constructive" problemelor cooperării economice între ţara sa şi Italia.

"Schimburile noastre comerciale au crescut cu 13% în 2018, până la 27 de miliarde de dolari", însă în 2013, cu un an înainte de implementarea sancţiunilor europene şi americane impuse Rusiei din cauza crizei ucrainene, "ele erau de 54 de miliarde de dolari", a subliniat Putin.

"Noi suntem recunoscători Italiei pentru aspiraţia sa de a face astfel încât relaţiile între Rusia şi UE să fie în întregime restabilite. Vedem eforturile Guvernului italian în acest sens", a subliniat el.

La rândul său, Guvernul italian "nu consideră sancţiunile drept un scop în sine şi dorim ca ele să fie tranzitorii", a dat asigurări Conte.

"Italia acţionează să se creeze condiţiile în vederea depăşirii acestei situaţii care nu face bine Rusiei, Europei şi mai ales Italiei", a subliniat el.

Rusia este vizată din 2014 de sancţiuni economice europene şi americane fără precedent, din cauza crizei ucrainene.

Putin şi Conte au anunţat că au evocat de asemenea situaţia din Siria şi Ucraina, dar şi din Libia.

Cotaţii Internaţionale

vezi aici mai multe cotaţii

Bursa Construcţiilor

www.constructiibursa.ro

Teoria dobâzii
rominsolv.ro
danescu.ro
ziarlanegru.ro
arsc.ro
Stiri Locale

Curs valutar BNR

07 Mai. 2026
Euro (EUR)Euro5.2661
Dolar SUA (USD)Dolar SUA4.4727
Franc elveţian (CHF)Franc elveţian5.7518
Liră sterlină (GBP)Liră sterlină6.0911
Gram de aur (XAU)Gram de aur680.6943

convertor valutar

»=
?

mai multe cotaţii valutare

Cotaţii Emitenţi BVB
ubuntu-world.org
rod-print.ro
Cotaţii fonduri mutuale
targulnationalimobiliar.ro
carieraenergetica.ro
Dosar BURSA - Crizele Apocalipsei
BURSA
Comanda carte
Studiul 'Imperiul Roman subjugă Împărăţia lui Dumnezeu'
The study 'The Roman Empire subjugates the Kingdom of God'
BURSA
BURSA
Împărăţia lui Dumnezeu pe Pământ
The Kingdom of God on Earth
Carte - Golden calf - the meaning of interest rate
Carte - The crisis solution terminus a quo
www.agerpres.ro
www.dreptonline.ro
www.hipo.ro

adb