Rata inflaţiei din Marea Britanie, la minim record

ALINA VASIESCU
Ziarul BURSA #Internaţional / 18 februarie 2015

Rata inflaţiei din Marea Britanie, la minim record

Preţurile de consum din Marea Britanie au urcat cu numai 0,3% în ianuarie, faţă de aceeaşi lună din 2014, consemnând cel mai scăzut nivel din 1989 - de când Biroul britanic de Statistică măsoară acest indicator, până în prezent. Creşterea a fost redusă din cauza declinului preţurilor alimentelor şi petrolului.

Analiştii aşteptau o creştere a preţurilor cu 0,4%, după ce, în luna decembrie, inflaţia a fost de 0,5%.

Comparativ cu luna decembrie a anului trecut, preţurile de consum din Marea Britanie au scăzut cu 0,9% în ianuarie 2015.

Preţul combustibilului s-a redus cu 16,2%, iar costurile produselor alimentare şi băuturilor non-alcoolice, cu 2,5%.

Săptămâna trecută, Mark Carney, guvernatorul băncii centrale a Marii Britani,i a apreciat că inflaţia ar putea înregistra valori negative în următoarele luni, dar se va accelera spre finalul anului, urmând să ajungă, treptat, peste ţinta de 2% a băncii.

Cotaţii Internaţionale

vezi aici mai multe cotaţii

Bursa Construcţiilor

www.constructiibursa.ro

Comanda carte
danescu.ro
arsc.ro
Stiri Locale

Curs valutar BNR

01 Iul. 2025
Euro (EUR)Euro5.0772
Dolar SUA (USD)Dolar SUA4.2958
Franc elveţian (CHF)Franc elveţian5.4517
Liră sterlină (GBP)Liră sterlină5.9171
Gram de aur (XAU)Gram de aur462.1098

convertor valutar

»=
?

mai multe cotaţii valutare

Cotaţii Emitenţi BVB
Cotaţii fonduri mutuale
leonidas-universitate.ro
Teatrul Național I. L. Caragiale Bucuresti
letapeseries.com
ccib.ro
aiiro.ro
BURSA
Studiul 'Imperiul Roman subjugă Împărăţia lui Dumnezeu'
The study 'The Roman Empire subjugates the Kingdom of God'
BURSA
BURSA
Împărăţia lui Dumnezeu pe Pământ
The Kingdom of God on Earth
Carte - Golden calf - the meaning of interest rate
Carte - The crisis solution terminus a quo
www.agerpres.ro
www.dreptonline.ro
www.hipo.ro

adb