Camera Reprezentanţilor din Statele Unite a aprobat o rezoluţie istorică pentru blocarea finanţării şi a continuării operaţiunilor militare din Iran, gest care transmite pieţelor financiare semnalul unei fracturi politice majore la Washington, conform Reuters.
Votul, încheiat cu 215 la 208 în favoarea rezoluţiei, reprezintă o lovitură dură pentru strategia geopolitică a preşedintelui Donald Trump, după ce patru republicani au trecut de partea democraţilor pentru a opri un conflict militar intrat deja în a patra lună, potrivit sursei citate.
Decizia transmite un semnal de instabilitate pe pieţele financiare, în condiţiile în care preţurile la nivel de producător din SUA au înregistrat în aprilie cea mai mare creştere din ultimii patru ani, din cauza costurilor la energie şi combustibil, relatează sursa menţionată.
„Adoptarea acestei rezoluţii astăzi semnalează un punct de cotitură semnificativ: tot mai mulţi republicani îşi ascultă alegătorii care nu îşi doresc un alt război fără sfârşit în Orientul Mijlociu”, a declarat reprezentantul Gregory Meeks, iniţiatorul rezoluţiei, potrivit Reuters.
De cealaltă parte, Administraţia Trump îşi apără intervenţia militară. Casa Albă insistă că războiul împotriva Iranului este „necesar pentru securitatea naţională a SUA”, deoarece există „o nevoie urgentă de a împiedica republica islamică să dezvolte o armă nucleară”, scrie Reuters.
În replică, susţinătorii preşedintelui din Congres consideră demersul opoziţiei o simplă „grandilocvenţă politică din partea democraţilor care doresc să slăbească Statele Unite şi să puncteze electoral împotriva lui Trump”, conform sursei citate.
Analiştii de pe Wall Street avertizează că lipsa unui plan clar de ieşire riscă să pună presiune suplimentară pe deficitul bugetar al SUA şi pe randamentele titlurilor de stat, mai adaugă Reuters.





















































1. E o lovitura ,dar e de imagine ,ca sa induca spera
(mesaj trimis de opinie în data de 04.06.2026, 12:51)
De fapt e o rezolutie non binding ,sa para ca isi exercita Congresul puterile din Constitutia americana ( dar aceasta rezoluti va merge la Senat ,si acolo poate ca nu se mai razgandesc 2 senatori ). E noul model de a comunica cu puvlicul prin intermediul declaratiilor de presa si a astfel de rezolutii ca sa para ca mai exista 'chcks and balances' in timp ce Trump isi consolideaza puterile si numeste oamenii care pot submina individual candidatii la functii ( ca acum sunt primarele pt multe functii) . E similar cu ...armistitiul din Liban ,care dureaza intervalul cat s au ridicat delegatii de la masa pina ajung la usa ) armistitii in care nu se vorbeste nimic de retragerea ocupantilor ,demolarile cu explozibil etc)
1.1. fără titlu (răspuns la opinia nr. 1)
(mesaj trimis de anonim în data de 04.06.2026, 13:14)
si dc trece de senat, ajunge pe birou la Trump pt aprobare.(nici o sansa). Se ingroasa gluma. Fereastra de oportunitate pt semnarea pacii se inchide. Petrolul la 300 sau chiar peste 120 e jale depresiune mondiala, nimic nu se mai misca. Si acolo se va ajunge cand se termina rezervele strategice, se va licita si se va plati oricat pt petrol, ca n-ai cum sa ramai fara, nu ai cum.