Reuters: SUA a lovit poduri în Iran, iar Teheranul a răspuns cu un atac asupra unei centrale de apă şi energie în Kuweit

L.B.
Internaţional / 17 iulie, 21:03

Reuters: SUA a lovit poduri în Iran, iar Teheranul a răspuns cu un atac asupra unei centrale de apă şi energie în Kuweit

Statele Unite au lovit poduri în Iran, iar Teheranul a răspuns prin atacarea unei centrale de apă şi energie în Kuweit, iar cele două părţi riscă o escaladare prin extinderea ţintelor către infrastructură, relatează Reuters. Marina SUA a interceptat un tanc lângă Strâmtoarea Ormuz, iar persoane înarmate au capturat o altă navă în largul Yemenului, crescând îngrijorările privind securitatea în cele două puncte strategice pentru transportul petrolului, conform sursei.

Iranul a raportat că Gardienii Revoluţiei au „vizat” o navă sub pavilion thailandez care încerca să treacă prin Strâmtoarea Ormuz, iar preţurile petrolului Brent au crescut cu 3%, în timp ce acţiunile globale au scăzut, potrivit Reuters. Preşedintele Trump a ameninţat cu atacuri aeriene extinse asupra infrastructurii iraniene şi nu a exclus un asalt terestru, iar oficialii americani au declarat că atacurile din sudul Iranului sunt concepute pentru a-i oferi opţiuni, conform sursei.

Secretarul general al ONU, Antonio Guterres, s-a declarat îngrijorat de escaladare, în special de „atacurile asupra infrastructurii civile din Iran şi din regiune”, iar Comandamentul Central al SUA a inclus „infrastructura logistică militară” în lista ţintelor pentru prima dată în mai mult de o săptămână, potrivit Reuters. Mass-media iraniană a raportat că cel puţin cinci poduri au fost lovite în sud, iar şapte persoane au fost ucise în atacuri asupra podurilor din portul Bandar Khamir, unde a fost lovită şi gara, iar un aeroport a fost raportat lovit în Iranshahr, conform sursei.

Opinia Cititorului

Acord

Prin trimiterea opiniei ne confirmaţi că aţi citit Regulamentul de mai jos şi că vă asumaţi prevederile sale.

Bursa Construcţiilor

www.constructiibursa.ro

Comanda “Teoria dobânzii“Citeste “Teoria dobânzii“Read “INTEREST RATE THEORY“
rominsolv.ro
danescu.ro
asbis.ro
asbis.ro
asbis.ro
ziarlanegru.ro
arsc.ro
Stiri Locale

Curs valutar BNR

17 Iul. 2026
Euro (EUR)Euro5.2429
Dolar SUA (USD)Dolar SUA4.5832
Franc elveţian (CHF)Franc elveţian5.6741
Liră sterlină (GBP)Liră sterlină6.1598
Gram de aur (XAU)Gram de aur588.7371

convertor valutar

»=
?

mai multe cotaţii valutare

Cotaţii Emitenţi BVB
canva.site
letapeseries.com
rod-print.ro
Cotaţii fonduri mutuale
Dosar BURSA - Crizele Apocalipsei
BURSA
Comanda carte
Studiul 'Imperiul Roman subjugă Împărăţia lui Dumnezeu'
The study 'The Roman Empire subjugates the Kingdom of God'
BURSA
BURSA
Împărăţia lui Dumnezeu pe Pământ
The Kingdom of God on Earth
Carte - Golden calf - the meaning of interest rate
Carte - The crisis solution terminus a quo
www.agerpres.ro
www.dreptonline.ro
www.hipo.ro

adb