Rezervele valutare ale BNR au scăzut în iulie cu 1,72 miliarde euro

F. A.
Bănci-Asigurări / 1 august 2011

Rezervele valutare ale Băncii Naţionale a României (BNR) se situau la 32,68 miliarde de euro la finele lunii iulie, cu 1,72 miliarde de euro mai puţin decât în luna anterioară, în condiţiile rambursării a 2,6 miliarde de euro aferente datoriei publice interne, potrivit datelor băncii centrale.

În cursul lunii iunie, operaţiunile financiare la capitolul intrări au fost de 1,37 miliarde de euro, reprezentând alimentarea conturilor Ministerului Finanţelor Publice, modificarea rezervelor minime în valută constituite de instituţiile de credit, venituri din administrarea rezervelor internaţionale. Totodată, au fost consemnate ieşiri de 3,09 miliarde de euro, reprezentând plăţi de rate şi dobânzi în contul datoriei publice denominate în valută, modificarea rezervelor minime în valută constituite de instituţiile de credit, plăţi din contul Comisiei Europene.

În acelaşi timp, rezerva de aur s-a menţinut la 103,7 tone, valoarea acesteia fiind de 3,76 miliarde de euro. În total, rezervele internaţionale ale României erau la finele lunii de 36,44 miliarde de euro, faţă de 37,87 miliarde de euro la 30 iunie.

Cotaţii Internaţionale

vezi aici mai multe cotaţii

Bursa Construcţiilor

www.constructiibursa.ro

Comanda carte
danescu.ro
eximbank.ro
arsc.ro
Stiri Locale

Curs valutar BNR

13 Iun. 2025
Euro (EUR)Euro5.0320
Dolar SUA (USD)Dolar SUA4.3665
Franc elveţian (CHF)Franc elveţian5.3715
Liră sterlină (GBP)Liră sterlină5.9148
Gram de aur (XAU)Gram de aur480.7983

convertor valutar

»=
?

mai multe cotaţii valutare

Cotaţii Emitenţi BVB
Cotaţii fonduri mutuale
letapeseries.com
aiiro.ro
BURSA
Studiul 'Imperiul Roman subjugă Împărăţia lui Dumnezeu'
The study 'The Roman Empire subjugates the Kingdom of God'
BURSA
BURSA
Împărăţia lui Dumnezeu pe Pământ
The Kingdom of God on Earth
Carte - Golden calf - the meaning of interest rate
Carte - The crisis solution terminus a quo
www.agerpres.ro
www.dreptonline.ro
www.hipo.ro

adb