Rezultate sub aşteptări pentru gigantul "Alcoa"

Alina Vasiescu
Ziarul BURSA #Internaţional / 12 ianuarie 2005

Profiturile înregistrate în ultimul trimestru al anului trecut de cel mai mare producător mondial de aluminiu, compania americană "Alcoa", nu au fost la nivelul aşteptărilor analiştilor de pe Wall Street, fapt datorat preţurilor mari de pe piaţa de profil şi deprecierii dolarului.

"Alcoa" a raportat o scădere de 8% a profitului net aferent perioadei analizate, la 268 milioane de dolari, respectiv 30 de cenţi/acţiune. Cifra de afaceri realizată de "Alcoa" în perioada octombrie-decembrie 2004 a fost de 6,04 miliarde de dolari, cu 12% mai mare decît cea din perioada similară a anului 2003. "Dolarul slab şi cos-turile mari cu producţia continuă să facă presiuni aspura profiturilor", declară preşedintele "Alcoa", Alain Belda. Pe întregul an 2004, "Alcoa" a obţinut un profit de 1,3 miliarde de dolari, cu aproape 40% mai mare faţă de cel din 2003. Vînzările pe 2004 au atins nivelul record de 23,5 miliarde de dolari, în creştere cu 11%.

În 2004, "Alcoa" şi-a diminuat datoriile, a creat patru noi divizii, încercînd totodată să se extindă pe pieţele internaţionale. Compania şi-a planificat să-şi majoreze producţia cu 220.000 de tone metrice, prin repornirea a patru topitorii.

"Alcoa" numără 120.000 de angajaţi şi operează în 41 de ţări, îndeosebi în America de Nord şi Europa.

Bursa Construcţiilor

www.constructiibursa.ro

40 de nopţi albe
Comanda “Teoria dobânzii“Citeste “Teoria dobânzii“Read “INTEREST RATE THEORY“
SHE LEADS - Gala Excelenţei în Business
rominsolv.ro
danescu.ro
asbis.ro
ziarlanegru.ro
arsc.ro
Stiri Locale

Curs valutar BNR

23 Iul. 2026
Euro (EUR)Euro5.2356
Dolar SUA (USD)Dolar SUA4.5872
Franc elveţian (CHF)Franc elveţian5.6312
Liră sterlină (GBP)Liră sterlină6.1350
Gram de aur (XAU)Gram de aur603.6628

convertor valutar

»=
?

mai multe cotaţii valutare

Cotaţii Emitenţi BVB
canva.site
letapeseries.com
rod-print.ro
Cotaţii fonduri mutuale
Dosar BURSA - Crizele Apocalipsei
BURSA
Comanda carte
Studiul 'Imperiul Roman subjugă Împărăţia lui Dumnezeu'
The study 'The Roman Empire subjugates the Kingdom of God'
BURSA
BURSA
Împărăţia lui Dumnezeu pe Pământ
The Kingdom of God on Earth
Carte - Golden calf - the meaning of interest rate
Carte - The crisis solution terminus a quo
www.agerpres.ro
www.dreptonline.ro
www.hipo.ro

adb