Roberta Metsola, a vorbit la telefon cu Nicuşor Dan şi l-a felicitat pentru alegerea sa în funcţia de preşedinte al României, relatează Agerpres.
Într-un mesaj postat luni după-amiază pe reţeaua X, Metsola menţionează că 'a fost minunat să vorbească cu @NicusorDanRO' şi că, 'după anunţarea rezultatului alegerilor, a fost emoţionant să văd toate steagurile europene fluturate cu mândrie în întreaga ţară'.
'Oamenii din România se pot baza pe Europa lor. Acesta este mesajul pe care îl voi duce în România mai târziu în cursul acestei săptămâni', a mai menţionat preşedinta PE.
Roberta Metsola va primi joi, 22 mai, Premiul Timişoara pentru Valori Europene, pentru susţinerea aderării României la spaţiul Schengen şi pentru sprijinul constant pentru Ucraina şi Republica Moldova, potrivit organizatorilor.
Conform sursei, Metsola l-a felicitat pe Nicuşor Dan şi în timpul nopţii, printr-un mesaj postat pe X, în limbile română şi engleză.
'Felicitări, Nicuşor Dan! Ştiu că, sub conducerea ta, România va deveni tot mai puternică şi va continua să modeleze Europa noastră. Aştept cu nerăbdare să colaborăm pentru o Europă mai inteligentă, mai puternică şi mai sigură', a scris Metsola în primul mesaj.
Potrivit datelor finale centralizate de Biroul Electoral Central, Nicuşor Dan, candidat independent, a obţinut, la cel de-al doilea tur de scrutin al alegerilor prezidenţiale, un număr de 6.168.642 voturi (53,60%), iar contracandidatul său, liderul AUR George Simion - 5.339.053 de voturi (46,40%).
Datele din toate cele 19.945 de secţii de votare din ţară şi străinătate au fost centralizate. Numărul total al alegătorilor care s-au prezentat la urne este de 11.641.999, reprezentând 64,72% din numărul total al alegătorilor înscrişi în listele electorale permanente.