România s-a menţinut şi în octombrie pe locul cinci în clasamentul inflaţiei anuale din UE

F. A.
Macroeconomie / 14 noiembrie 2008

Inflaţia anuală înregistrată de România în octombrie de 7,4% a reprezentat dublul mediei din Uniunea Europeană (UE), România continuând să se menţină pe poziţia a cincea după acest indicator în cadrul statelor membre, potrivit datelor publicate azi de Eurostat.

În octombrie, statele membre ale UE cu cea mai ridicată inflaţie anuală au fost Letonia, cu 13,7%, Bulgaria, cu 11,2%, Lituania, cu 10,7%, şi Estonia, cu 10,1%, potrivit datelor comunicate de biroul european de statistică.

În schimb, cele mai scăzute rate ale inflaţiei anuale au fost înregistrate, în octombrie, în Germania, Olanda şi Portugalia, unde aceasta a fost de 2,5%.

Inflaţia anuală s-a temperat în mod semnificativ, în octombrie, până la 3,7% în UE, de la 4,2% în luna anterioară, şi până la 3,2% în zona euro, de la 3,6% în septembrie.

Din datele Eurostat a reieşit că, faţă de octombrie 2007, inflaţia anuală s-a accentuat, în luna trecută, în două state membre şi s-a temperat în 24 dintre acestea. Marea Britanie nu a transmis date privind inflaţia din octombrie.

Potrivit calculelor Institutului Naţional de Statistică (INS), inflaţia anuală din România a accelerat uşor la 7,4% în octombrie, de la 7,3% în septembrie. Faţă de luna anterioară, preţurile de consum au crescut cu 1,06%, ca urmare a majorării tarifelor la servicii, cu 2,23% şi a preţurilor alimentelor, cu 1,14%.

 

 

Cotaţii Internaţionale

vezi aici mai multe cotaţii

Bursa Construcţiilor

www.constructiibursa.ro

Harta noii economii fragmentate
rominsolv.ro
danescu.ro
arsc.ro
Stiri Locale

Curs valutar BNR

13 Mar. 2026
Euro (EUR)Euro5.0947
Dolar SUA (USD)Dolar SUA4.4429
Franc elveţian (CHF)Franc elveţian5.6401
Liră sterlină (GBP)Liră sterlină5.8949
Gram de aur (XAU)Gram de aur727.9905

convertor valutar

»=
?

mai multe cotaţii valutare

Cotaţii Emitenţi BVB
Cotaţii fonduri mutuale
afeer.ro
greenppa.ro
Teatrul Național I. L. Caragiale Bucuresti
targulnationalimobiliar.ro
solarenergy-expo.ro
thediplomat.ro
Dosar BURSA - Crizele Apocalipsei
BURSA
Comanda carte
Studiul 'Imperiul Roman subjugă Împărăţia lui Dumnezeu'
The study 'The Roman Empire subjugates the Kingdom of God'
BURSA
BURSA
Împărăţia lui Dumnezeu pe Pământ
The Kingdom of God on Earth
Carte - Golden calf - the meaning of interest rate
Carte - The crisis solution terminus a quo
www.agerpres.ro
www.dreptonline.ro
www.hipo.ro

adb