Şedinţa comună a celor două Camere a început

L.L.
Politică / 20 martie, 10:17

Şedinţa comună a celor două Camere a început

Şedinţa comună a Camerei Deputaţilor şi Senatului, în care urmează să fie dat votul final asupra Legii bugetului de stat şi a bugetului asigurărilor sociale pentru 2026, a început în această dimineaţă, relatează Agerpres.

Parlamentarii au reluat dezbaterile asupra bugetului, precizează sursa citată, în prezenţa premierului Ilie Bolojan, după ce discuţiile au fost amânate în urma blocajelor apărute în comisiile de specialitate.

Dezbaterile din plen, începute încă de joi seară, au fost marcate de schimburi de replici între liderii politici; liderul PSD, Sorin Grindeanu, a criticat atitudinea premierului, iar Ilie Bolojan a replicat că din discursuri nu se mai disting clar rolurile dintre guvernare şi opoziţie, informează Agerpres.

Premierul a subliniat, arată sursa citată, că adoptarea bugetului este esenţială pentru viitorul ţării şi a explicat că documentul reflectă capacitatea reală a economiei în actualul context dificil.

De cealaltă parte, liderul PSD a afirmat că partidul său nu a susţinut amendamentele AUR, dar a reuşit să introducă aşa-numitul pachet de solidaritate, destinat categoriilor vulnerabile, evaluat la aproximativ un miliard de lei, menţionează Agerpres.

Articolele legii bugetului au fost adoptate în cursul nopţii de joi spre vineri, iar amendamentele respinse anterior în comisii nu au trecut de votul plenului, ulterior, parlamentarii au trecut la analizarea anexelor bugetare, precizează sursa citată.

Proiectul de buget a fost transmis Parlamentului la începutul săptămânii şi a fost dezbătut în comisiile de specialitate, spune Agerpres, unde discuţiile s-au blocat iniţial din cauza unui amendament propus de PSD privind măsuri sociale.

În comisii, potrivit Agerpres, amendamentul nu a fost adoptat din lipsă de voturi, fiind susţinut de UDMR, dar respins de PNL şi USR, în timp ce AUR nu şi-a exprimat votul. Situaţia a generat tensiuni şi ameninţări din partea PSD privind retragerea de la negocieri.

Ulterior, liderii coaliţiei s-au reunit pentru a debloca situaţia, iar premierul a anunţat că s-a ajuns la un compromis pentru susţinerea pachetului social, subliniază Agerpres.

Pentru a face posibil acest acord, guvernul a decis reducerea unor cheltuieli, inclusiv a unor sume destinate plăţii drepturilor câştigate în instanţă de magistraţi, menţionează sursa citată.

Potrivit Agerpres, în urma înţelegerii politice, comisiile de buget-finanţe au reluat lucrările şi au aprobat amendamentul PSD privind pachetul de solidaritate, estimat la aproximativ 1,1 miliarde de lei.

Opinia Cititorului

Acord

Prin trimiterea opiniei ne confirmaţi că aţi citit Regulamentul de mai jos şi că vă asumaţi prevederile sale.

Harta noii economii fragmentate
rominsolv.ro
danescu.ro
arsc.ro
Stiri Locale

Curs valutar BNR

19 Mar. 2026
Euro (EUR)Euro5.0959
Dolar SUA (USD)Dolar SUA4.4420
Franc elveţian (CHF)Franc elveţian5.5830
Liră sterlină (GBP)Liră sterlină5.8980
Gram de aur (XAU)Gram de aur667.5562

convertor valutar

»=
?

mai multe cotaţii valutare

Cotaţii Emitenţi BVB
Cotaţii fonduri mutuale
afeer.ro
Teatrul Național I. L. Caragiale Bucuresti
targulnationalimobiliar.ro
solarenergy-expo.ro
thediplomat.ro
Dosar BURSA - Crizele Apocalipsei
BURSA
Comanda carte
Studiul 'Imperiul Roman subjugă Împărăţia lui Dumnezeu'
The study 'The Roman Empire subjugates the Kingdom of God'
BURSA
BURSA
Împărăţia lui Dumnezeu pe Pământ
The Kingdom of God on Earth
Carte - Golden calf - the meaning of interest rate
Carte - The crisis solution terminus a quo
www.agerpres.ro
www.dreptonline.ro
www.hipo.ro

adb