SIBEX O nouă săptămână, aceeaşi imagine dezolantă

S.N.
Ziarul BURSA #Piaţa de Capital #Jurnal Bursier / 10 noiembrie 2015

Pe piaţa Sibex, în prima jumătate a sesiunii de la debutul săptămînii, interesul pentru derivate s-a menţinut la nivelul modest obişnuit. Prespectivele nu erau unele promiţătoare nici pentru partea secundă a şedinţei, cu atât mai mult cu cât, în ultima perioadă, tranzacţionarea în paralel cu bursa de la New-York nu mai are rolul de catalizator al energiilor speculative, cum se întâmpla în anii trecuţi.

Conform datelor de la ora 17.45 se înregistrau doar 21 de contracte futures cu o valoare de 260.967 de lei, volum rezultat în urma tranzacţionării a doar două simboluri. După ce săptămâna trecută, derivatul pe indicele Dow Jones cu scadenţa septembrie a reuşit să încheie pe plus suita de cinci şedinţe, sesiunea de luni contura o evoluţie negativă a cotaţiei futures de la Sibiu a celui mai cunoscut indice american. DEDJIA 15L totaliza a doar 4 contracte, iar cotaţia sa se situa la 17.684 de puncte, în coborâre cu 268 de puncte faţă de preţul de referinţă pentru deschiderea şedinţei de tranzacţionare (1), calculat de ATHEXClear la 17.952 de puncte. Comparativ cu închiderea de vineri 6 noiembrie, DEDJIA 15L pierdea 139 de puncte. Şi la NYSE indicii reprezentativi au început săptămâna la niveluri inferioare închiderii de vineri, ca efect al datelor slabe privind comerţul din China, dar şi după ce un raport al Organizaţiei pentru Cooperare şi Dezvoltare Economică a indicat semne de slăbire a creşterii globale.

În aceea ce priveşte derivatul pe cursul euro/dolar, acesta era mai lichid comparativ cu Dow Jones şi totaliza 16 contracte pe scadenţa decembrie. Cotaţia unui euro valora 1,0765 dolari, variaţiile fiind nesemnificative atât în raport cu "start of day price", cât şi cu închiderea de vineri 6.11. Pe piaţa spot a Sibex implicarea era slabă, înregistrându-se schimburi cu doar 57 de acţiuni.

(1) preţ teoretic al contractelor futures, calculat de ATHEXClear conform unui algoritm de calcul propriu şi care reprezintă preţul faţă de care se calculează variaţia maximă standard şi variaţia maximă extinsă în cursul unei şedinţe de tranzacţionare.

Notă: Articol realizat conform datelor din piaţa Sibex de la ora 17.45.

Cotaţii Internaţionale

vezi aici mai multe cotaţii

Bursa Construcţiilor

www.constructiibursa.ro

Comanda carte
danescu.ro
arsc.ro
Stiri Locale

Curs valutar BNR

04 Iul. 2025
Euro (EUR)Euro5.0600
Dolar SUA (USD)Dolar SUA4.2961
Franc elveţian (CHF)Franc elveţian5.4155
Liră sterlină (GBP)Liră sterlină5.8673
Gram de aur (XAU)Gram de aur460.7924

convertor valutar

»=
?

mai multe cotaţii valutare

Cotaţii Emitenţi BVB
Cotaţii fonduri mutuale
leonidas-universitate.ro
Teatrul Național I. L. Caragiale Bucuresti
letapeseries.com
ccib.ro
BURSA
Studiul 'Imperiul Roman subjugă Împărăţia lui Dumnezeu'
The study 'The Roman Empire subjugates the Kingdom of God'
BURSA
BURSA
Împărăţia lui Dumnezeu pe Pământ
The Kingdom of God on Earth
Carte - Golden calf - the meaning of interest rate
Carte - The crisis solution terminus a quo
www.agerpres.ro
www.dreptonline.ro
www.hipo.ro

adb