SIF-urile au pierdut azi 5,32%, la Bursa de Valori Bucureşti

F. A.
Piaţa de Capital / 12 mai 2009

Bursa de Valori a încheiat azi a doua şedinţă de scăderi semnificative, cu un declin de 3,42% al celor mai lichide acţiuni, iar SIF-urile s-au depreciat în medie cu 5,32%, după ce titlurile SIF Banat-Crişana au tras puternic în jos indicele sectorului.

Indicele BET, care arată evoluţia celor mai lichide zece titluri listate la BVB, a scăzut cu 3,42%, până la 3.159,27 puncte, în timp ce indicele compozit, BET-C, a coborât cu 2,99%, până la 2.058,12 puncte.

Indicele BET-FI, al celor cinci societăţi de investiţii financiare (SIF), a pierdut 5,32%, până la 17.626,62 puncte, iar indicele ROTX, jucat la Bursa din Viena, a coborât cu 2,51%, ajungând la 6.541,08 puncte.

Indicele BET-XT, al celor mai lichide 25 de titluri, a pierdut 4,00%, până la 317,15 puncte, iar indicele BET-NG, care reflectă evoluţia a zece titluri din sectorul energetic de la Bursă, a coborât cu 3,26%, până la 455,81 puncte.

Harta noii economii fragmentate
rominsolv.ro
danescu.ro
arsc.ro
Stiri Locale

Curs valutar BNR

02 Mar. 2026
Euro (EUR)Euro5.0972
Dolar SUA (USD)Dolar SUA4.3430
Franc elveţian (CHF)Franc elveţian5.6189
Liră sterlină (GBP)Liră sterlină5.8197
Gram de aur (XAU)Gram de aur752.0815

convertor valutar

»=
?

mai multe cotaţii valutare

Cotaţii Emitenţi BVB
Cotaţii fonduri mutuale
afeer.ro
greenppa.ro
disb.ro
tophotelawards.ro
romexpo.ro
targulnationalimobiliar.ro
solarenergy-expo.ro
Dosar BURSA - Crizele Apocalipsei
BURSA
Comanda carte
Studiul 'Imperiul Roman subjugă Împărăţia lui Dumnezeu'
The study 'The Roman Empire subjugates the Kingdom of God'
BURSA
BURSA
Împărăţia lui Dumnezeu pe Pământ
The Kingdom of God on Earth
Carte - Golden calf - the meaning of interest rate
Carte - The crisis solution terminus a quo
www.agerpres.ro
www.dreptonline.ro
www.hipo.ro

adb