Preşedintele PSD, Sorin Grindeanu, a declarat miercuri că "marea reformă" a lui Ilie Bolojan este să guvernezi cu trei trimestre consecutive de scădere economică şi să duci inflaţia de la 5% la aproape 11%, potrivit unei postări pe pagina sa de socializare.
"Să guvernezi cu trei trimestre consecutive de scădere economică şi să duci inflaţia de la 5% la aproape 11%, aceasta este marea reformă a lui Bolojan! Ca să explic: înseamnă să te culci sănătos şi să te trezeşti mort... din punct de vedere economic. Mai multe detalii despre falimentul produs de Bolojan voi prezenta astăzi, într-o conferinţă de presă, la sediul PSD", a scris Grindeanu pe Facebook.
Miercuri, membrii Biroului Permanent Naţional al PSD se reunesc pentru a discuta scenariile cu privire la o viitoare guvernare şi pentru a stabili mandatul cu care va merge delegaţia partidului la întâlnirea de la Palatul Cotroceni cu preşedintele Nicuşor Dan, transmite Agerpres.
Şedinţa Biroului Permanent Naţional al PSD este programat de la ora 13:00, conform sursei citate.



















































1. fără titlu
(mesaj trimis de anonim în data de 13.05.2026, 10:49)
ati votat toate acestea, fiind cel mai mare partid din coalitie.
1.1. fără titlu (răspuns la opinia nr. 1)
(mesaj trimis de anonim în data de 13.05.2026, 10:53)
in plus de asta , a fost scadere fata de o crestere fake a lui Ciolacu din imprumuturi ,deficite de peste 9% din PIB anual, consumarea rezervei strategice.
Cam cum as face credit sa-mi cumpar eu marfa , apoi merg iar la banca sa-i arat ca mi-a crescut cifra de afaceri, si cer alt credit normal, ca "merge treaba".
1.2. fără titlu (răspuns la opinia nr. 1)
(mesaj trimis de anonim în data de 13.05.2026, 11:52)
Sa guverneze PSDul si sa faca el "reforma", numai ca PSDul fuge de guvernare si de reforme.
PSDul vrea paravane care sa protejeze sobolanii, nu reforme/deratizare. El nu construieste, ci numai darama, tepuieste si capuseaza.
1.3. (răspuns la opinia nr. 1)
(mesaj trimis de anonim în data de 13.05.2026, 17:29)
= nu insemna minus ( T3 2025=T2 2025) repetentule ,sa-ti traduca cineva nu din sobolanime ca oricum nu intelegeti nimic,in T 1 2025 economia era pe minus fata de T4 2024 adicatelea era pe tobogan, șmenul cu o crestere fictiva pe T2 2025 este puerila ,-------, ia-te de mana cu criminalul impostor socol si predati-va ,ati saracit Romania , ati indatorat poporul roman cu inca trei sute de miliarde, sa sparam ca vine ziua cand veti plati.
2. fără titlu
(mesaj trimis de anonim în data de 13.05.2026, 10:50)
Bai, dar nu-l plezneste nimeni pe asta? Daca ar zice AUR asta, as intelege, ei chiar pot sa comenteze. Dar asta, care a fost si in guvernul Bolojan, dar e si din partidul care a facut dezastru in finantele tarii...
2.1. fără titlu (răspuns la opinia nr. 2)
(mesaj trimis de anonim în data de 13.05.2026, 11:03)
Pai de ce crezi ca au fugit repede!Deja se preconizau datele la INS!Si cand ii groasa,astia doar fug si striga:Nu noi,nu noi!Astia,astia au fost!Noi cu interesul doar!Pt.oameni si patrie,bineinteles;))!Si pt.sobolani!
2.2. fără titlu (răspuns la opinia nr. 2)
(mesaj trimis de anonim în data de 13.05.2026, 11:09)
Cel mai mare idiot din din politica Românească!
2.3. fără titlu (răspuns la opinia nr. 2.2)
(mesaj trimis de anonim în data de 13.05.2026, 11:31)
si un idiot care vorbeste pe termen f scurt, un trimestru , ce-i aia, vax sarmaua.
Problemele pe care le avem sunt similare cu 1945-47, mecanizarea agriculturii, a scazut drastic nevoia de forta de munca la sate, populatia rurala in RO 70-75% ramaneau someri o mare parte din ei.
Solutia gasita de comunisti, industrializarea tarii, si i-au mutat o parte din tarani la orase.
Bun , dar azi avem aceeasi problema, mecanizare plus automatizare , robotizare si in agricultura si in industrie(care e sublima dar lipseste cu desavarsire aproape), mai rau AI ul ia locuri de munca si de la contabili, avocati, proiectanti, IT isti, bancheri, meditatori etc.
Na acu-i acu, care-i solutia pt tara, nu doar pe t2 , ca un pistol cu apa pe t2 cred ca se mai gaseste.
2.4. fără titlu (răspuns la opinia nr. 2.2)
(mesaj trimis de anonim în data de 13.05.2026, 11:46)
Numai tu il intreci !!!
2.5. fără titlu (răspuns la opinia nr. 2.2)
(mesaj trimis de anonim în data de 13.05.2026, 11:56)
Sorin Nordis Hantavirus, viitorul prim-ministru al Romaniei.
2.6. fără titlu (răspuns la opinia nr. 2.5)
(mesaj trimis de anonim în data de 13.05.2026, 12:10)
Chit, chit! Chit, chit!
Dau regatul pentru un paravan!
Vreau un paravan!
Stingeti lumina ca ne este foame!
Chit, chit! Chit, chit!
2.7. fără titlu (răspuns la opinia nr. 2.3)
(mesaj trimis de anonim în data de 13.05.2026, 16:21)
Solutia e clara: industria calului :D
3. fără titlu
(mesaj trimis de anonim în data de 13.05.2026, 14:44)
Abia s-a întors în țară și a aflat că a fost peste opt luni la guvernare. Cum de nu-i crapă obrazul de rușine ?
4. fără titlu
(mesaj trimis de anonim în data de 13.05.2026, 22:53)
Nu este o criză de sistem, este o criză de hoție.
Originea situației politice pe care o avem este în furtul alegerilor din 2024, alba neagra jucata cu data alegerilor si anularea lor.
A inceput in pandemie sub orban, a continuat cu catu, apoi cu ciuca si restul il stiti.
bolojean si usr au incercat sa musamalizeze criza aruncand-o in spatele lui marcel, vax, nu suntem prosti.
de catre troli, propaganda de partid si articole platite de partide nu mai suntem influentati.
chiar si acum in al 24 ceas, bolojean singur in victoria cu fritzla nu face decat sa fure si sa tot fure, 24 din 24, pe tot ce pune mana si ce-i pica - safe, pnrr, saligni, pndr si multe alte tampenii.
vom plati cu varf si indesat, iar fapta nu exista.
5. fără titlu
(mesaj trimis de Danny în data de 14.05.2026, 10:40)
Probabil Bolojan ar fi ridicat piciorul de pe pedala de austeritate oricum in urmatoarele luni, pt ca deficitul se ajusteaza destul de repede dar economia sufera.
Dar Grijdeanu a fost manipulat de suveranisti ... un bou
mai si venea PM in martie '27 si putea sa fie el cel care coordoneaza "revenirea" ... cam f idiot sincer