Secretarul general al PSD Paul Stănescu afirmă că al doilea pachet de măsuri anunţat de Guvern păstrează ”aceeaşi logică heirupistă şi rigidă”, în care .”sub pretextul eficienţei, se promovează o reformă construită pe intuiţie, nu pe evaluări reale nu putem accepta ca partenerii de coaliţie”, conform news.ro.
Totodată, el subliniază că PSD nu poate accepta ca partenerii de coaliţie, USR şi PNL să atace în continuu partidul, dar să aibă votul de susţinere al social-democraţilor. când e vorba de asumarea răspunderii. ”În aceste condiţii, cred că se impune de urgenţă o şedinţă a coaliţiei în care să discutăm măsurile care afectează mai mult decât este cazul administraţiile locale, investiţiile publice şi românii vulnerabili. Iar noi trebuie să decidem urgent în partid dacă mai rămânem la guvernare. Putem susţine reformele necesare şi din Parlament, dar nu vom accepta ca viaţa oamenilor să fie sacrificată pentru un plan contabil rece şi nedrept”, conchide Stănescu, conform sursei.
„Cel mai simplu ar fi fost să rămânem în Opoziţie. Dar, şi în trecut, şi acum, PSD a intrat la guvernare dintr-un singur motiv: pentru a dezvolta România şi pentru a creşte nivelul de trai al românilor. România trece printr-un moment dificil, dar asta nu însemnă că, pentru a depăşi acest moment, trebuie distrus tot ce s-a construit în ultimii 10 ani! Al doilea pachet de măsuri anunţat de Guvern păstrează aceeaşi logică heirupistă şi rigidă. Sub pretextul eficienţei, se promovează o reformă construită pe intuiţie, nu pe evaluări reale. În acest model, greul cade pe cei mai vulnerabili: pensionari, mame, salariaţi pe minimul pe economie, profesori, funcţionari, militari şi alte categorii sociale şi profesionale. Noi nu pentru asta am intrat la guvernare! Nu pentru a ignora vocea românilor, a oamenilor de afaceri sau a autorităţilor locale! Nu putem accepta o abordare în care se renunţă la investiţii esenţiale în infrastructură şi dezvoltare locală, în mare parte în stadiu avansat de execuţie, doar pentru a da bine la cifre”, afirmă Stănescu, potrivit news.ro.
El subliniază că România nu este o corabie care se scufundă şi că reformele nu se fac prin teroare administrativă, ci prin dialog, echilibru şi responsabilitate.
”Nu putem accepta ca premierul şi alţi lideri din coaliţie să promită deschidere, dar în realitate orice decizie să se ia fără nicio analiză făcută împreună cu toţi factorii implicaţi”, spune lidcerul social-democrat.
El adaugă şi că PSD nu poate accepta ca partenerii de coaliţie, USR şi PNL să atace în continuu partidul dar să aibă votul de susţinere al PSD când e vorba de asumarea răspunderii, relatează sursa.
”În aceste condiţii, cred că se impune de urgenţă o şedinţă a coaliţiei în care să discutăm măsurile care afectează mai mult decât este cazul administraţiile locale, investiţiile publice şi românii vulnerabili.
Iar noi trebuie să decidem urgent în partid dacă mai rămânem la guvernare. Putem susţine reformele necesare şi din Parlament, dar nu vom accepta ca viaţa oamenilor să fie sacrificată pentru un plan contabil rece şi nedrept. PSD va sprijini orice măsură care elimină risipa şi abuzurile, dar nu va confunda responsabilitatea cu austeritatea şi recesiunea!”, conchide Paul Stănescu, transmite sursa menţionată.
Premierul Ilie Bolojan a prezentat vineri pachetul de măsuri privind reforma administraţie publice locale, el anunţând că vom avea un număr maxim de angajaţi ai primăriilor din România, funcţie de mărimea localităţii şi un număr maxim de angajaţi ai Consiliilor judeţene, reducerea investiţiilor.
El a mai precizat, în legătură cu asumarea răspunderii pe noul pachet de măsuri privind reforma administraţiei publice, că se va lua o decizie în coaliţie cu privire la modul în care aceste pachete vor fi adoptate, din punct de vedere legal, până la sfârşitul lunii iulie, conform news.ro.
1. fără titlu
(mesaj trimis de anonim în data de 21.07.2025, 10:38)
Domnule STANESCU. Fara prea multa vorbaraie,de dragul CIOLANULUI,i-a-ti TRADAT pe Romanii,care au facut din PSD cel mai mare PARTID al ROMANIEI. ATTILA de la ORADEA, s-a INHAITAT cu VIZIHOTII din USR, si-a adus cu el de la ORADEA si HATMANII, care sau pus sa EXTERMINE ROMANII de rand la cererea STAPANILOR care i-au numit in FUNCTII, iar PSD,tot clameaza POIEZIA ca ei au intrat la GUVERNARE de DRAGUL ROMANIEI si ROMANILOR. Poate le spuneti romanilor, PSD din ce TRIB face parte. IESITI de la GUVERNARE si sustineti PUNCTUAL in PARLAMENT, numai acele masuri care sa nu afecteze viata cetatenilor. RESTU,sunt VORBE in VANT pe care nu la credeti nici dumneavoastra.!
1.1. pe care romani au tradat? poate pe (răspuns la opinia nr. 1)
(mesaj trimis de anonim în data de 21.07.2025, 11:04)
asistatii social si parazitii din cele 3.000 de primarii? aia au votat cu ciorile de la aur =aripa psd ,vezi rezultatele din ultimii 20 ani ciuma rosia a avut in jur de 45 % direct sau prin interpusi izmenarul oprea,sobolanul plouat diaconescu,cioara semeon ,asta stie sa faca partidul bolsevic asa a procedat si in anii 90 cu partidul liber schimbist,agrar,socialist al muncii ,punr, partidul securist al rusnacului wctudor,toate lichelele de atunci sunt acum in aur, toti meletenii si apv-istii cu patru clase ,toti boii cu diplome din aparatuil bugetar.
2. fără titlu
(mesaj trimis de anonim în data de 21.07.2025, 11:02)
PSD a intrat la guvernare dintr-un singur motiv: pentru a dezvolta România şi pentru a creşte nivelul de trai al românilor. Poate nivelul de trai al romanilor a crescut, daca facem o medie cu baronii PSD, in medie o ducem bine.
3. fără titlu
(mesaj trimis de Gica în data de 21.07.2025, 11:15)
Acest dinozaur din PSD ar trebui să se retragă din politică și să lase o nouă conducere cu oameni mai tineri, Negrescu de exemplu sau primari capabili sa înțeleagă situația economică în care ne aflăm cum este domnul Toma de la Buzău. Stănescu este analfabet la capitolul finanțe/ economie.
3.1. fără titlu (răspuns la opinia nr. 3)
(mesaj trimis de anonim în data de 21.07.2025, 13:05)
Sub masca apărării celor mulți , dinozaurul nu este mulțumit de banii lor de investiții. Acolo este bătaia peștelui și la pomenile PSD. Când PSD băga financiar România în șanț nu l-am auzit murind de grija țării.
4. fără titlu
(mesaj trimis de sabin în data de 21.07.2025, 11:23)
Ai grija tractoristule ca ai intrat pe aratura si nu e tarlaua ta!!
5. stanescule roata morii face tac-tac-tac
(mesaj trimis de anonim în data de 21.07.2025, 12:01)
stanescule ai vrut sa faci din georgescu al doilea ceausescu folosind cultul personalitatii, o lucrare luciferica. de fapt se stie ca cine se aseamana se aduna. ia aminte belzebut ca nimeni nu e mai presus de Dumnezeu !!! nimic nu se face fara stiinta Domnului !!!
6. fără titlu
(mesaj trimis de anonim în data de 21.07.2025, 12:25)
Sa-i spuna cineva ca psd e inca la butoane.
6.1. fără titlu (răspuns la opinia nr. 6)
(mesaj trimis de anonim în data de 21.07.2025, 13:30)
Individul ăsta mumificat ar trebui demult să iasă la pensie, nu să bage bățul prin gard.