Statele Unite au numit oficial Gardienii Revoluţiei din Iran drept organizaţie teroristă, scrie Reuters.
Anunţul a fost făcut public în Registrul Federal al SUA, astăzi.
Statele Unite au anunţat decizia săptămâna trecută, un gest "fără precedent", cu scopul de a-şi amplifica campania de presiuni care nu a reuşit însă, până acum, să facă Teheranul să clintească, mai scrie Reuters.
Este pentru "prima oară" când o organizaţie "care face parte dintr-un Guvern străin" este vizată, a apreciat Donald Trump într-un comunicat cu privire la această decizie, care urmează să intre în vigoare la 15 aprilie.
Ministrul iranian de Externe, Javad Zarif, şi-a îndemnat imediat Guvernul să introducă, drept represalii, forţele americane în Orientul Mijlociu pe lista sa de grupări "teroriste", mai informează agenţia.
Iranul se află deja, din 1984, pe lista americană foarte restrânsă a "statelor care susţin terorismul", alături de Coreea de Nord, Sudan şi Siria, scrie Reuters.