Ţara noastră, printre statele UE cu cel mai redus nivel al datoriei guvernamentale

A.G.
Ziarul BURSA #Macroeconomie / 25 octombrie 2016

Datoria guvernamentală a României se situa, la sfârşitul trimestrului doi din 2016, la 269,78 miliarde lei, sau 36,7% din PIB, în scădere cu 0,5 puncte procentuale faţă de nivelul de 267,208 miliarde lei, sau 37,2% din PIB, în precedentele trei luni, arată datele publicate luni de Oficiul European de Statistică (Eurostat), citat de Agerpres.

Comparativ cu primul trimestru din acest an, 13 state membre UE au înregistrat în perioada aprilie - iunie 2016 o creştere a datoriei guvernamentale ca raport din PIB, în timp ce în 15 state membre (inclusiv în România) datoria guvernamentală a coborât.

Cel mai scăzut nivel al datoriei guvernamentale ca raport din PIB în trimestrul doi din 2016 s-a înregistrat în Estonia (9,7%), Luxemburg (22%), Bulgaria (29,4%) şi România (36,7%) iar cel mai ridicat nivel în Grecia (179,2%), Italia (135,5%) şi Portugalia (131,7%).

În Uniunea Europeană, nivelul datoriei guvernamentale a scăzut de la 84,5% din PIB în primele trei luni din acest an până la 84,3% din PIB în trimestrul doi din 2016.

În cazul zonei euro, datoria guvernamentală a scăzut în perioada aprilie - iunie 2016 la 91,2% din PIB, de la 91,3% din PIB în primul trimestru din 2016.

Cotaţii Internaţionale

vezi aici mai multe cotaţii

Bursa Construcţiilor

www.constructiibursa.ro

danescu.ro
arsc.ro
Stiri Locale

Curs valutar BNR

21 Iul. 2025
Euro (EUR)Euro5.0703
Dolar SUA (USD)Dolar SUA4.3542
Franc elveţian (CHF)Franc elveţian5.4394
Liră sterlină (GBP)Liră sterlină5.8582
Gram de aur (XAU)Gram de aur470.9651

convertor valutar

»=
?

mai multe cotaţii valutare

Cotaţii Emitenţi BVB
Cotaţii fonduri mutuale
industrylink.eu
Teatrul Național I. L. Caragiale Bucuresti
targulnationalimobiliar.ro
industrylink.eu
BURSA
Comanda carte
Studiul 'Imperiul Roman subjugă Împărăţia lui Dumnezeu'
The study 'The Roman Empire subjugates the Kingdom of God'
BURSA
BURSA
Împărăţia lui Dumnezeu pe Pământ
The Kingdom of God on Earth
Carte - Golden calf - the meaning of interest rate
Carte - The crisis solution terminus a quo
www.agerpres.ro
www.dreptonline.ro
www.hipo.ro

adb