Preşedintele rus Vladimir Putin s-a deplasat pe insula Iturup, una dintre insulele arhipelagului Kurile, revendicate atât de Moscova, cât şi de Tokyo, a relatat joi agenţia de presă rusă TASS.
Preşedintele a vizitat fabrica de ambalare a peştelui Yasny de pe Iturup, transmite TASS. Înainte de a vizita Iturup, Putin a participat la etapa finală a exerciţiilor Flotei Pacificului la I Ujno-Sahalinsk, potrivit TASS.
Situate între peninsula rusă Kamceatka şi insula japoneză Hokkaido, Insulele Kurile se află în centrul unui litigiu teritorial care otrăveşte de zeci de ani relaţiile dintre cele două ţări, informează news.ro.
Japonia revendică patru insule situate în sudul arhipelagului: Iturup, Kunashir, Shikotan şi insuliţele Habomai, pe care le denumeşte „Teritoriile de Nord”, adaugă news.ro. Acestea sunt administrate de Rusia încă de la sfârşitul celui de-al Doilea Război Mondial, mai adaugă news.ro.
Acest conflict reprezintă principalul obstacol în calea semnării unui tratat de pace oficial între Moscova şi Tokyo, precizează news.ro. La mai bine de 80 de ani de la capitularea Japoniei în 1945, cele două ţări încă nu au încheiat oficial pacea, informează news.ro.
















































Opinia Cititorului