Fiecare colet cu bunuri având valoare comercială declarată sub 150 euro, provenit din afara Uniunii Europene şi care intră pe teritoriul României, va fi taxat cu 25 de lei începând de azi, 1 ianuarie 2026, potrivit Digi24.
Conform sursei citate, taxa se aplică coletelor care conţin bunuri livrate în cadrul vânzărilor la distanţă pentru produse importate din state sau teritorii din afara Uniunii Europene.
Responsabilitatea achitării taxei revine furnizorului bunurilor, expeditorului sau platformei digitale care facilitează vânzarea la distanţă, în funcţie de situaţia concretă, a mai relatat sursa menţionată, iar colectarea, declararea şi virarea taxei sunt în sarcina furnizorilor de servicii poştale.
Sumele colectate trebuie virate la bugetul de stat până la data de 25 a lunii următoare celei în care coletul a fost predat destinatarului, conform Digi24.
Procedura de declarare a taxei va fi stabilită prin ordin al preşedintelui Agenţiei Naţionale de Administrare Fiscală (ANAF), emis în termen de 30 de zile de la data intrării în vigoare a Legii nr. 239/2025, publicată în Monitorul oficial la data de 15 decembrie, a mai transmis sursa amintită anterior.

















































1. O noua dovada
(mesaj trimis de Anonim în data de 01.01.2026, 12:37)
O noua dovada ca guvernu mananca de pe jos si a ajuns sa saliveze la micile bucurii ale saracilor.
Mi-e sila de a est guvern si de toti cei care, din prostie pura, il sustin !!!