Actualizare - Bursele europene şi moneda euro au scăzut după ce Trump a ameninţat că va impune tarife de 50%
---
Actualizare - Secretarul Trezoreriei SUA speră că ameninţarea lui Trump cu taxele vamale va "aprinde un foc sub UE"
---
Actualizare - Declin al burselor americane după noile ameninţări tarifare ale lui Trump la adresa UE şi Apple
---
Actualizare - UE cere calm după ameninţările lui Trump cu tarife de 50% la importuri
----
Preşedintele american Donald Trump a sugerat impunerea de către SUA a unor taxe vamale de 50% asupra produselor importate din ţările Uniunii Europene începând cu 1 iunie şi a dat de înţeles că negocierile comerciale între Washington şi Bruxelles sunt în impas, relatează Reuters.
'Uniunea Europeană, care a fost formată cu scopul principal de a profita de pe urma Statelor Unite în comerţ, este foarte dificil să se negocieze cu ea', a scris Trump pe reţeaua de socializare Truth Social.
'Discuţiile noastre cu ei nu duc nicăieri. În aceste condiţii, recomand impunerea unor taxe vamale de 50% împotriva UE, începând cu 1 iunie', a completat preşedintele american.
Potrivit Reuters, Statele Unite au impus în luna martie, într-o primă etapă, taxe vamale de 25% asupra importurilor de oţel, aluminiu, vehicule şi componente ale industriei auto, indiferent de ţara de origine. Faţă de aceste taxe, statele UE au aprobat pe 9 aprilie un set de taxe de retorsiune între 10% şi 25% asupra unei serii de produse americane diverse, de la motociclete până la soia sau carnea de pasăre.
În a doua etapă, preşedintele american Donald Trump a anunţat pe 2 aprilie taxe vamale constând într-o taxă de bază de 10% pentru toate importurile (cu excepţia celor deja taxate cu 25% şi a unor excepţii ce privesc produsele energetice, semiconductorii etc.), la care pentru zeci de ţări se adaugă taxe vamale suplimentare în funcţie de taxarea de către acestea a importurilor din SUA şi de excedentul lor comercial în relaţiile cu SUA. Pentru produsele importate din ţările UE, taxele vamale percepute de SUA au ajuns astfel la 20%.
Conform sursei, Trump a declarat pe 9 aprilie că suspendă pentru 90 de zile taxele vamale suplimentare, aşadar cele care depăşesc nivelul de bază de 10%, cu excepţia celor aplicate Chinei, după ce numeroase ţări au solicitat negocieri cu Washingtonul.
În urma acestui anunţ, pentru a da o şansă negocierilor comerciale cu SUA, Comisia Europeană a decis imediat la rândul ei să suspende pentru 90 de zile taxele vamale convenite tot pe 9 aprilie de statele UE ca represalii faţă de taxele vamale de 25% impuse în martie de SUA pentru importurile de oţel, aluminiu, vehicule şi componente ale industriei auto, deşi aceste taxe aplicate de SUA au rămas în vigoare, cele suspendate de Trump fiind doar celelalte care depăşesc nivelul de bază de 10%, adică în cazul UE taxele vamale suplimentate până la 20%.
1. fără titlu
(mesaj trimis de anonim în data de 23.05.2025, 16:11)
Trump iar lovește mingea cu efect! Azi anunță 50% tarife pentru UE, sa audă toată lumea, în timp ce, pe din dos, e momentul perfect sa amenințe UE cu nucleara politica, respectiv nerecunoașterea legitimității lui ND. În câteva zile UE va accepta condițiile impuse de Trump privind comerțul, iar Trump îl va felicita pe ND. Și vor trai fericiți pana vor ajunge iarăși nefericiți!
1.1. fără titlu (răspuns la opinia nr. 1)
(mesaj trimis de anonim în data de 23.05.2025, 16:16)
Loveste cu ceafa. Urmatorul esec pe lista de "succesuri" trompiste e Polonia.
1.2. fără titlu (răspuns la opinia nr. 1.1)
(mesaj trimis de anonim în data de 23.05.2025, 16:28)
Tu te uiți la cum este portretizat Trump în presa de propaganda în timp ce el își vede de treaba! A devalorizat dolarul si-a scăzut prețul petrolului doar din fenta. Le-a, pe amândouă! E exact ce-a vrut, fără sa-i pese de "specialistul" de tine! În rest, cu pași mici și multe fente, va face cam tot ce si-a propus. Și tu vei dispera în continuare, zbatandu-te ca tiparul în tigaie!
1.3. fără titlu (răspuns la opinia nr. 1.2)
(mesaj trimis de anonim în data de 23.05.2025, 17:41)
Trump, care este absolvent al universitatii Warton, cea mai buna scoala de business din lume, stie exact ce face, lucreaza punct cu punct conform planului si isi vede de treaba mai departe cu precizie obtinand victorie dupa victorie,
cu din astia de genul postarii obosite de la 1. el isi spala toaleta, e imun la asemenea microbi, ei nu exprima pareri competente bazate pe ceva concret, ci improasca doar dezinformare la intamplare fiind niste un deseuri nereciclabile ca multe altele pe planeta
1.4. fără titlu (răspuns la opinia nr. 1.3)
(mesaj trimis de anonim în data de 23.05.2025, 19:29)
Doar ca a ras Putin de el , in rest i-au iesit toate.
1.5. fără titlu (răspuns la opinia nr. 1.4)
(mesaj trimis de anonim în data de 23.05.2025, 22:04)
Trump si Putin se inteleg bine, asta se stie,
ei nu rad unul se altul ca sant ambii de calibru greu,
de ras se fac propagandistii kievisti cu postari pe alaturi:):):):)
1.6. fără titlu (răspuns la opinia nr. 1.3)
(mesaj trimis de anonim în data de 24.05.2025, 00:04)
Bufonul habar n-are de el.
Avea nevoie de un dolar devalorizat, dar dobânzile cresc. La fel ca deficitele. :
Bufonul nu încheie mandatul, duduie de tălâmb. :
1.7. fără titlu (răspuns la opinia nr. 1.6)
(mesaj trimis de anonim în data de 24.05.2025, 00:22)
Ce stii tu de dobanzi, esti specialist doar la continutul closetelor voastre din kursk
hi hi hi hi
1.8. fără titlu (răspuns la opinia nr. 1.7)
(mesaj trimis de anonim în data de 24.05.2025, 10:25)
Vezi trendul, propagandist cu nuca mică, SUA e obligată de piață să se împrumute mai scump din cauza bufonului.
Ce căutați voi pe bursă? Hahaha
1.9. fără titlu (răspuns la opinia nr. 1.8)
(mesaj trimis de anonim în data de 24.05.2025, 13:47)
ce stii tu de bursa, vezi zi de olița de sub scaun ca a dat pe afara
hi hi hi
1.10. fără titlu (răspuns la opinia nr. 1.9)
(mesaj trimis de anonim în data de 24.05.2025, 15:22)
Hahaha, sărăkie sovietică, ești aici pe propagandă, n-ai nici după ce bea pufoaică. :
2. Go!
(mesaj trimis de Nume în data de 24.05.2025, 00:44)
Go All the Way!
We are Ready!
2.1. fără titlu (răspuns la opinia nr. 2)
(mesaj trimis de anonim în data de 24.05.2025, 15:27)
Cannon fodder? :
3. fără titlu
(mesaj trimis de anonim în data de 24.05.2025, 08:03)
Marele conducator, a facut un bill prin care creste deficitul cu 1 triliard, banii pt bonduri au secat, si ieri a nuntat-o pe asta cu tarifele, sa faca rost de cascaval pt US, pe spatele tuturor.
In plus vrea sa-i forteze cumva pe AAPL sa se mute in US. Cam singura mutare logica. De ce sa dai de lucru si sa faci PIB pt altii.
In concluzie, bursa scade, ca iar avem parte de circ si de oprirea comertului, dobanzile cresc, din cresterea deficitului, inflatiei.
Nu m-as mira sa depasim minimul din aprilie.
4. fără titlu
(mesaj trimis de anonim în data de 24.05.2025, 13:44)
Trump tace si face…. UE are cele mai mari taxe pentru populatie pt consum.. Taxe vamale, impozit pe profit, TVA , accize etc . SUA nu avea TVA si taxe vamale .. E normal sa puna si ei taxe vamale …
4.1. fără titlu (răspuns la opinia nr. 4)
(mesaj trimis de anonim în data de 24.05.2025, 14:27)
Corect frate, jos palaria
4.2. fără titlu (răspuns la opinia nr. 4)
(mesaj trimis de anonim în data de 24.05.2025, 15:24)
Bufonul forțează din jargon impunerea unor dezavantaje comerciale pt. UE. Vor veni doar cu pachete răspuns. :
Bufonul dă din gură, n-a făcut nimic în viața lui.
Tace și face?!? : Trump? Hahahahahaha
5. fără titlu
(mesaj trimis de anonim în data de 24.05.2025, 13:49)
Trump isi vede de treaba si va avea un imens succes,
restul propaganda deseuri nereciclabile
5.1. fără titlu (răspuns la opinia nr. 5)
(mesaj trimis de anonim în data de 24.05.2025, 15:25)
Bufonul o ține din gafă-n gafă, fără pauze. :
Hai, vezi-ți de Putler!