UE a respins paritatea coroană/euro, propusă de Slovacia

Alina Vasiescu
Ziarul BURSA #Internaţional / 7 iulie 2008

Comisia Europeană a propus ca, începând cu 1 ianuarie 2009, când Slovacia va adera la zona euro, cursul de schimb să fie de 30,1260 coroane pentru un euro, respingând solicitările autorităţilor de la Bratislava pentru o paritate mai mare.

Cursul de schimb va fi acelaşi cu cel stabilit de Uniunea Europeană în luna mai, când a permis coroanei să se aprecieze în interiorul mecanismului ERM. Surse din UE, citate de agenţiile de presă străine, susţin că propunerile Comisiei Europene ignoră solicitările Slovaciei de a adera la zona euro cu o coroană mai puternică pentru a putea ţine sub control inflaţia, care, în luna mai, a ajuns la 4%, de la 1,2% în august 2007.

La reuniunea de săptămâna viitoare, miniştrii de Finanţe din Uniunea Europeană vor anunţa care va fi cursul definitiv de schimb euro/coroană slovacă. Deocamdată, guvernul de la Bratislava nu a anunţat dacă va accepta propunerile Comisiei.

Ultimele trei state membre UE care au aderat la zona euro, Cipru, Malta şi Slovenia, au acceptat propunerile executivului comunitar referitoare la rata de conversie a monedelor lor, iar miniştrii europeni de Finanţe au sprijinit, la rândul lor, aceste propuneri.

Cotaţii Internaţionale

vezi aici mai multe cotaţii

Bursa Construcţiilor

www.constructiibursa.ro

Harta noii economii fragmentate
danescu.ro
arsc.ro
Stiri Locale

Curs valutar BNR

13 Feb. 2026
Euro (EUR)Euro5.0943
Dolar SUA (USD)Dolar SUA4.2964
Franc elveţian (CHF)Franc elveţian5.5813
Liră sterlină (GBP)Liră sterlină5.8511
Gram de aur (XAU)Gram de aur686.0026

convertor valutar

»=
?

mai multe cotaţii valutare

Cotaţii Emitenţi BVB
Cotaţii fonduri mutuale
ccib.ro
greenppa.ro
disb.ro
tophotelawards.ro
solarenergy-expo.ro
thediplomat.ro
Dosar BURSA - Crizele Apocalipsei
BURSA
Comanda carte
Studiul 'Imperiul Roman subjugă Împărăţia lui Dumnezeu'
The study 'The Roman Empire subjugates the Kingdom of God'
BURSA
BURSA
Împărăţia lui Dumnezeu pe Pământ
The Kingdom of God on Earth
Carte - Golden calf - the meaning of interest rate
Carte - The crisis solution terminus a quo
www.agerpres.ro
www.dreptonline.ro
www.hipo.ro

adb