UE condamnă pedeapsa cu închisoarea contra lui Jimmy Lai şi cere eliberarea imediată a acestuia

T.B.
Internaţional / 9 februarie, 12:28

UE condamnă pedeapsa cu închisoarea contra lui Jimmy Lai şi cere eliberarea imediată a acestuia

Uniunea Europeană a criticat luni condamnarea fostului magnat media pro-democraţie Jimmy Lai la 20 de ani de închisoare pentru complicitate cu puteri străine şi revoltă, cerând eliberarea sa imediată, transmite Reuters, potrivit Agerpres.

„Condamnarea motivată politic a lui Jimmy Lai şi a foştilor directori şi jurnalişti de la Apple Daily afectează reputaţia Hong Kong-ului”, a declarat Anitta Hipper, purtătoare de cuvânt a Comisiei Europene pentru politică externă şi de securitate, potrivit Agerpres.

„UE le cere autorităţilor din Hong Kong să restabilească încrederea în libertatea presei în Hong Kong, unul dintre pilonii succesului său istoric ca centru financiar internaţional, şi să pună capăt urmării în justiţie a jurnaliştilor”, a adăugat Hipper, potrivit Agerpres.

La rândul său, organizaţia „Reporteri Fără Frontiere” (RSF) a declarat că decizia evidenţiază „colapsul complet al libertăţii presei în Hong Kong”, potrivit Agerpres.

RSF le solicită ţărilor democratice, precum Regatul Unit şi SUA, să exercite presiuni asupra autorităţilor de la Beijing şi Hong Kong pentru a garanta că Lai şi ceilalţi jurnalişti vor fi eliberaţi din închisoare, potrivit Agerpres.

Un tribunal din Hong Kong l-a condamnat luni pe fostul magnat media pro-democraţie Jimmy Lai la o pedeapsă totală de 20 de ani de închisoare pentru complicitate cu puteri străine şi revoltă, în ciuda presiunilor din partea Londrei, a Washingtonului şi a activiştilor pentru drepturile omului, potrivit Agerpres.

Omul de afaceri şi fondator al jurnalului pro-democraţie Apple Daily, în prezent interzis, risca o condamnare pe viaţă, potrivit Agerpres.

El a fost găsit vinovat pe 15 decembrie pentru trei capete de acuzare, potrivit Agerpres.

Acest caz a atras critici repetate la nivel internaţional, în special din partea Londrei şi a Washingtonului, potrivit Agerpres.

Preşedintele american Donald Trump afirmase în campania sa electorală că doreşte să îl elibereze pe Jimmy Lai din detenţie, potrivit Agerpres.

Criticii au descris acest caz ca fiind motivat politic şi au accentuat că el constituie încă o dovadă a erodării libertăţii presei şi a libertăţilor civile în fosta concesiune britanică retrocedată Chinei în 1997, potrivit Agerpres.

Opinia Cititorului

Acord

Prin trimiterea opiniei ne confirmaţi că aţi citit Regulamentul de mai jos şi că vă asumaţi prevederile sale.

Cotaţii Internaţionale

vezi aici mai multe cotaţii

Bursa Construcţiilor

www.constructiibursa.ro

rominsolv.ro
danescu.ro
arsc.ro
Stiri Locale

Curs valutar BNR

09 Feb. 2026
Euro (EUR)Euro5.0934
Dolar SUA (USD)Dolar SUA4.2955
Franc elveţian (CHF)Franc elveţian5.5599
Liră sterlină (GBP)Liră sterlină5.8461
Gram de aur (XAU)Gram de aur689.9950

convertor valutar

»=
?

mai multe cotaţii valutare

Cotaţii Emitenţi BVB
Cotaţii fonduri mutuale
ccib.ro
disb.ro
tophotelawards.ro
solarenergy-expo.ro
Dosar BURSA - Crizele Apocalipsei
BURSA
Comanda carte
Studiul 'Imperiul Roman subjugă Împărăţia lui Dumnezeu'
The study 'The Roman Empire subjugates the Kingdom of God'
BURSA
BURSA
Împărăţia lui Dumnezeu pe Pământ
The Kingdom of God on Earth
Carte - Golden calf - the meaning of interest rate
Carte - The crisis solution terminus a quo
www.agerpres.ro
www.dreptonline.ro
www.hipo.ro

adb