UPDATE ANI: Klaus Johannis, în conflict de interese

F.A.
Politică / 8 august 2013

Update 12:29

Klaus Iohannis a declarat, astăzi, într-o conferinţă de presă: "Este o interpretare excesivă a legislaţiei... Aceste chestiuni le-am discutat cu juriştii şi am constatat că nu este niciun fel de conflict de interese".

---

Primarul Sibiului, Klaus Johannis, s-a aflat în conflict de interese, potrivit Agenţiei Naţionale de Integritate (ANI), care precizează că acesta a semnat, în 2010, un contract de prestări servicii între Primărie şi o societate comercială controlată de Forumul Democrat al Germanilor din România, în cadrul căreia a deţinut funcţia de preşedinte.

Agenţia Naţională de Integritate a constatat încălcarea regimului juridic al conflictului de interese în materie administrativă şi penală de către Klaus Johannis (Primarul Municipiului Sibiu), întrucât acesta a semnat, la data de 23 decembrie 2010, un contract de prestări servicii încheiat între Primăria Municipiului Sibiu şi S.C. Tipografia Honterus S.R.L., societate comercială deţinută de Forumul Democrat al Germanilor din România (F.D.G.R.). Johannis a deţinut funcţia de Preşedinte al F.D.G.R. în perioada 2002 - 2013, precizează ANI.

Obiectul contractului semnat cu încălcarea regimului juridic al conflictului de interese administrativ şi penal de către Johannis constituie servicii de informare şi publicitate în vederea implementării Proiectului finanţat din Fondul European de Dezvoltare Regională (FEDR), Programul Operaţional: Creşterea Competitivităţii Economice 2007 - 2013 (POS CCE), Axa Prioritară 3 "Tehnologia Informaţiei şi Comunicaţiilor (TIC) pentru sectoarele privat şi public".

De asemenea, primarul a aprobat, în perioada ianuarie - iunie 2011, un număr de trei facturi fiscale în vederea efectuării plăţilor către prestator (S.C. Tipografia Honterus S.R.L.).

"Având în vedere cele de mai sus, s-a dispus sesizarea parchetului cu privire la posibila săvârşire de către Johannis a infracţiunii de conflict de interese. Klaus Johannis a fost informat despre declanşarea procedurii de evaluare, elementele identificate, precum şi drepturile de care beneficiază - de a fi asistat sau reprezentat de un avocat şi de a prezenta date sau informaţii pe care le consideră necesare, personal ori prin transmiterea unui punct de vedere scris. Klaus Johannis a depus la dosarul de evaluare un punct de vedere, în exercitarea dreptului la apărare", menţionează ANI.

Cotaţii Internaţionale

vezi aici mai multe cotaţii

Bursa Construcţiilor

www.constructiibursa.ro

Comanda “Teoria dobânzii“Citeste “Teoria dobânzii“Read “INTEREST RATE THEORY“
Conferinţa BURSA “FORUMUL INVESTITORILOR - 2026”
eximbank.ro
danescu.ro
ziarlanegru.ro
arsc.ro
Stiri Locale

Curs valutar BNR

05 Iun. 2026
Euro (EUR)Euro5.2488
Dolar SUA (USD)Dolar SUA4.5102
Franc elveţian (CHF)Franc elveţian5.7242
Liră sterlină (GBP)Liră sterlină6.0718
Gram de aur (XAU)Gram de aur647.4767

convertor valutar

»=
?

mai multe cotaţii valutare

Cotaţii Emitenţi BVB
canva.site
explorebucharest.ro
rod-print.ro
Cotaţii fonduri mutuale
Dosar BURSA - Crizele Apocalipsei
BURSA
Comanda carte
Studiul 'Imperiul Roman subjugă Împărăţia lui Dumnezeu'
The study 'The Roman Empire subjugates the Kingdom of God'
BURSA
BURSA
Împărăţia lui Dumnezeu pe Pământ
The Kingdom of God on Earth
Carte - Golden calf - the meaning of interest rate
Carte - The crisis solution terminus a quo
www.agerpres.ro
www.dreptonline.ro
www.hipo.ro

adb