USR susţine că România a moştenit de la guvernarea Ciolacu „un deficit bugetar uriaş”, într-un mesaj publicat pe pagina oficială de Facebook a formaţiunii. Reprezentanţii partidului afirmă că, în acest context, statul trebuie să se împrumute pentru a putea plăti salarii şi pensii, potrivit postării USR.
Formaţiunea arată că, în bugetul pe 2026, sunt prevăzute 168 de miliarde de lei pentru salarii şi 159 de miliarde de lei pentru pensii, conform mesajului publicat pe Facebook. USR susţine însă că statul nu dispune integral de aceste sume şi că trebuie să împrumute cel puţin 130 de miliarde de lei, sumă pe care partidul o identifică drept deficitul bugetar, potrivit aceleiaşi surse. În aceeaşi postare, USR afirmă că, în 2024, guvernarea Ciolacu ar fi făcut împrumuturi record de 250 de miliarde de lei.
Reprezentanţii USR susţin că situaţia s-a mai redresat în ultimele luni, „cu multe sacrificii”, potrivit mesajului transmis pe pagina oficială de Facebook a formaţiunii. Partidul afirmă că deficitul din primul trimestru al anului a scăzut la 1% din PIB, faţă de 2,3% din PIB în perioada similară din 2025, echivalentul a 22 de miliarde de lei în prezent, comparativ cu 44 de miliarde de lei anul trecut, notează sursa citată.
USR avertizează că instabilitatea guvernamentală şi criza politică pot duce la împrumuturi contractate la dobânzi mai mari, informează aceeaşi sursă. Formaţiunea susţine, de asemenea, că investitorii ar putea evita finanţarea României, din cauza riscului asociat unei guvernări care, în opinia USR, „nu vrea să facă reforme şi să taie risipa bugetară”, conform mesajului de pe Facebook.
În finalul postării, USR afirmă că această situaţie reprezintă „pericolul pentru pensiile şi salariile românilor”. Formaţiunea leagă acest risc de nivelul deficitului, de costurile de finanţare şi de instabilitatea politică, conform aceleiaşi surse.

















































Opinia Cititorului