USR îl propune pe Radu Miruţă pentru Ministerul Apărării şi pe Irineu Darău pentru Ministerul Economiei

A.D.
Politică / 18 decembrie 2025

USR îl propune pe Radu Miruţă pentru Ministerul Apărării şi pe Irineu Darău pentru Ministerul Economiei

USR îl propune pe Radu Miruţă pentru funcţia de ministru al Apărării, acesta urmând să ocupe şi poziţia de vicepremier, iar pentru conducerea Ministerului Economiei, Digitalizării, Antreprenoriatului şi Turismului, propunerea USR este senatorul Irineu Dară conform unei postări pe pagina oficială de Facebook a USR.

Propunerea lui Radu Miruţă pentru Ministerul Apărării este considerată firească, având în vedere rigoarea demonstrată în activitatea guvernamentală şi implicarea sa directă în implementarea Programului SAFE în România, proiect de înzestrare a Armatei cu interacţiune între Ministerul Apărării şi industria naţională de apărare coordonată de Ministerul Economiei, conform sursei citate.

Radu Miruţă a declarat că: „În cele şase luni de mandat la Ministerul Economiei, am demonstrat că pot pune o instituţie pe direcţia corectă, că pot elimina nedreptăţi şi că ştiu cum să valorific resursele naturale ale României. Am încredere deplină că succesorul meu va menţine această linie, iar eu voi rămâne un sprijin constant în Guvern pentru continuitatea proiectelor. În acelaşi timp, consider esenţial să consolidăm sectorul Apărării, să întărim capacităţile industriale şi să modernizăm producţia, astfel încât România să fie mai bine pregătită pentru provocările actuale de securitate. Ca vicepremier, mă voi asigura că proiectele pe care le-am început la Ministerul Economiei îşi urmează foaia de parcurs. Mă simt onorat de această nominalizare şi sper să pot arăta că fac treabă bună pentru România, indiferent de sigla instituţiei pe a cărei poartă intru”.

Senatorul USR Irineu Darău, propus pentru Ministerul Economiei, are o experienţă profesională de peste 15 ani în mediul privat, inclusiv internaţional, lucrând în domenii industrial, financiar şi tehnologic, cu implicare în arhitectură software, coordonarea de proiecte şi colaborarea cu clienţi internaţionali de anvergură, arată postarea de pe Facebook.

Irineu Darău a declarat că: „Sunt onorat şi responsabilizat de încrederea colegilor din USR. Îmi asum misiunea de a coordona domeniile complexe ale ministerului şi de a căuta soluţii raţionale şi constructive. Voi continua reformele începute de colegul meu Radu Miruţă, voi susţine industria românească şi digitalizarea accelerată a serviciilor publice, promovând un parteneriat deschis cu cei mai buni experţi români”.

Preşedintele USR, Dominic Fritz, a convocat Comitetul Politic al partidului pentru 19 decembrie 2025, ora 12:00, online, pentru validarea propunerilor la Ministerul Apărării şi Ministerul Economiei, conform sursei citate.

În postare, se menţionează că USR îşi reafirmă angajamentul pentru o guvernare responsabilă, orientată spre securitatea naţională, dezvoltarea economică şi modernizarea statului, în interesul cetăţenilor României.

Opinia Cititorului ( 2 )

  1. aprob Radu Miruţă, Diana Buzoianu!

    disaprob Bolojan, Nicușor, Ivan, Predoiu, Manole, Budăi, Ciucă și Ciolacu pt. că par a fi limitați din născare! 

    :

    pe Irineu Darău nu-l știu, dar pe alt softist, pe Drulă... Nhhaa! no bueno! 

    il contesta ponta, zice ca incompatibil ca are pfa si alte alea.

    greu gasesti un om cinstit in usr, adica 0, nu exista! 

danescu.ro
arsc.ro
Stiri Locale

Curs valutar BNR

05 Ian. 2026
Euro (EUR)Euro5.0905
Dolar SUA (USD)Dolar SUA4.3557
Franc elveţian (CHF)Franc elveţian5.4781
Liră sterlină (GBP)Liră sterlină5.8633
Gram de aur (XAU)Gram de aur621.3365

convertor valutar

»=
?

mai multe cotaţii valutare

Cotaţii Emitenţi BVB
phoeniciahotels.ro
Cotaţii fonduri mutuale
Mozart
Schlumberger
phoeniciahotels.ro
raobooks.com
cofetariiledelice.ro
leonidas-universitate.ro
Viva
metalshow-tib.ro
Dosar BURSA - Crizele Apocalipsei
BURSA
Comanda carte
Studiul 'Imperiul Roman subjugă Împărăţia lui Dumnezeu'
The study 'The Roman Empire subjugates the Kingdom of God'
BURSA
BURSA
Împărăţia lui Dumnezeu pe Pământ
The Kingdom of God on Earth
Carte - Golden calf - the meaning of interest rate
Carte - The crisis solution terminus a quo
www.agerpres.ro
www.dreptonline.ro
www.hipo.ro

adb