Preşedintele ucrainean Volodimir Zelenski a anunţat că, la sfârşitul acestei săptămâni, delegaţiile ucraineană şi americană vor continua să lucreze la armonizarea punctelor elaborate în urma întâlnirilor de la Geneva, pentru a avansa spre pace şi garanţii de securitate, potrivit presei internaţionale, de la care relatăm cele ce urmează.
Zelenski declarat joi seara că există o importanţa simultană a apărării poziţiilor ucrainene pe front şi a consolidării eforturilor diplomatice.
Liderul de la Kiev a adăugat că delegaţia ucraineană va fi bine pregătită şi orientată spre negocieri substanţiale, iar săptămâna viitoare vor avea loc noi discuţii internaţionale pentru sprijin defensiv şi dialog eficient.
„Echipa noastră, împreună cu reprezentanţii americani, chiar săptămâna aceasta, va continua să aducă punctele pe care le avem ca rezultat al întâlnirilor de la Geneva într-o formă care să ne conducă pe calea păcii şi a garanţiilor de securitate. Va avea loc o întâlnire a delegaţiilor”, a afirmat Zelenski.
Preşedintele a accentuat că Ucraina face tot ce este necesar pentru a dispune de un nivel suficient de sprijin defensiv şi a anunţat că săptămâna viitoare, el şi delegaţia ucraineană vor participa la negocieri importante, pregătind o bază solidă pentru un dialog eficient.
„Săptămâna viitoare, vor avea loc negocieri importante nu doar pentru delegaţia noastră, ci şi pentru mine, iar noi pregătim un fundament solid pentru aceste discuţii”, a menţionat Zelenski, mulţumind partenerilor internaţionali şi tuturor celor care sprijină Ucraina în faţa agresiunii ruse.
„Ucraina va rămâne fermă în picioare. Mulţumim tuturor partenerilor care ne sprijină şi tuturor celor care apără Ucraina ca pe propria ţară”, a transmis Zelenski.




















































1. fără titlu
(mesaj trimis de prostul scolii în data de 28.11.2025, 10:25)
SI EU,NEGOCIEZ CU VECINUL DIN STANGA SA ACHIZITIONEZ TERENUL VECINULUI DIN DREAPTA!
Apoi bem adalmasul,ne felicitam reciproc,mai ramane sa vina vecinul din dreapta la notariat si sa accepte pretul pt teren pe care l am negociat cu vecinul din stanga!
O negociere fructuasa care se va concretiza cu achizitia in notariat a terenului la pretul negociat cu vecinul din stanga,ceva f logic,pe care,vecinul din dreapta trebuie sa l semneze cel mai bine fara sa l citeasca,ca asa este cool si democratic!
mi am suprasolicitat neuronul stingher,dar la ei cred ca a fost supra,supra solicitare cu cedare(de active si firme potente)
mare cataclism pt acest popor derivat din URSS sa aiba un comediant in varf!
la noi e mai bine,avem un integrator si derivator in varf,avem un vanator de drone oarbe la aparare,avem un sistem de justitie impecabil si prost remunerat fata de valoarea lui,o armata ,politie si pompieri ce la 48 de anisori ies suprasolicitati la pensie,parca ar fi angajati in Ucraina,nu in Romania,unde este pace!
Dar pana ies la pensie,fac lucruri deosebite,Defilari si interviuri la care suntem cei mai buni,salvari de pisci din copaci si catei din canalizari,de asemenea lucruri f importante,la incediu unul trage furtunul,unu matura, si neaparat unul da interviu!