"Volvo" ar putea intra în proprietatea BMW

Alina Vasiescu
Ziarul BURSA #Internaţional / 30 mai 2007

Producătorul auto american "Ford Motor" Co. intenţionează să vândă constructorul suedez de camioane "Volvo", iar compania germană BMW ar putea fi cumpărătorul, potrivit presei suedeze. Conform publicaţiei Goteborgs Posten, o sursă apropiată "Ford" a declarat că BMW analizează posibila achiziţie a companiei "Volvo". Şi Financial Times a informat, vineri, că BMW poartă, în acest sens, discuţii neoficiale cu "Volvo".

"Nu putem comenta pe baza speculaţiilor", a declarat un purtător de cuvânt al "Volvo", adăugând că problema vânzării este a patronului grupului.

"Ford" a cumpărat "Volvo" în 1999, iar acum compania suedeză face parte din "Premier Automotive Group", care aparţine "Ford" şi care mai include uzinele Jaguar şi Land Rover.

danescu.ro
arsc.ro
Stiri Locale

Curs valutar BNR

22 Iul. 2025
Euro (EUR)Euro5.0705
Dolar SUA (USD)Dolar SUA4.3334
Franc elveţian (CHF)Franc elveţian5.4340
Liră sterlină (GBP)Liră sterlină5.8453
Gram de aur (XAU)Gram de aur471.7572

convertor valutar

»=
?

mai multe cotaţii valutare

Cotaţii Emitenţi BVB
Cotaţii fonduri mutuale
industrylink.eu
Teatrul Național I. L. Caragiale Bucuresti
targulnationalimobiliar.ro
industrylink.eu
BURSA
Comanda carte
Studiul 'Imperiul Roman subjugă Împărăţia lui Dumnezeu'
The study 'The Roman Empire subjugates the Kingdom of God'
BURSA
BURSA
Împărăţia lui Dumnezeu pe Pământ
The Kingdom of God on Earth
Carte - Golden calf - the meaning of interest rate
Carte - The crisis solution terminus a quo
www.agerpres.ro
www.dreptonline.ro
www.hipo.ro

adb