Preşedintele Ucrainei, Volodimir Zelenski, efectuează joi o vizită oficială în România, unde urmează să aibă discuţii cu preşedintele Nicuşor Dan şi cu premierul Ilie Bolojan. Din motive de securitate, programul detaliat al întâlnirilor nu a fost făcut public, potrivit news.ro.
Potrivit Administraţiei Prezidenţiale, consultările la nivel înalt au loc în contextul împlinirii, la 24 februarie, a patru ani de la declanşarea războiului de agresiune al Rusiei împotriva Ucrainei.
Reprezentanţii de la Cotroceni au subliniat că România a oferit sprijin constant Ucrainei încă de la începutul conflictului şi continuă să contribuie la eforturile internaţionale pentru obţinerea unei păci juste şi durabile, însoţite de garanţii solide de securitate, conform news.ro.
Agenda discuţiilor dintre cei doi preşedinţi include teme legate de consolidarea relaţiei bilaterale şi dezvoltarea cooperării în mai multe domenii. Printre subiecte se numără dialogul politic, colaborarea economică, cooperarea în energie şi industria de apărare, precum şi proiecte de conectivitate şi iniţiative transfrontaliere. De asemenea, va fi abordat rolul României în procesul de reconstrucţie a Ucrainei.
Cei doi lideri vor discuta şi despre teme de actualitate, precum extinderea Uniunii Europene, relaţia transatlantică, securitatea în regiunea Mării Negre şi evoluţiile recente la nivel regional şi global.
Totodată, preşedintele României va aborda şi tema respectării drepturilor persoanelor aparţinând minorităţii române din Ucraina, inclusiv dreptul la educaţie în limba maternă, potrivit news.ro.
În cadrul vizitei, Volodimir Zelenski va avea o întâlnire şi cu premierul Ilie Bolojan, la Palatul Victoria. Ora întâlnirii nu a fost anunţată din motive de securitate.
Ultima vizită oficială a liderului ucrainean în România a avut loc pe 10 octombrie 2023, când a fost primit la Palatul Cotroceni de fostul preşedinte Klaus Iohannis.
La marcarea a patru ani de la începutul războiului, preşedintele Nicuşor Dan a afirmat că Rusia a declanşat „un război fără milă” împotriva Ucrainei şi a subliniat că lupta ucrainenilor contribuie la securitatea întregului continent european.
Şeful statului a reiterat că România va continua să sprijine Ucraina atât timp cât va fi nevoie şi că pacea în Ucraina este esenţială pentru stabilitatea şi securitatea Europei, conform news.ro.




















































1. fără titlu
(mesaj trimis de prostul scolii în data de 12.03.2026, 09:05)
cu desaga la slugi!
slava vasalitatea pro ucrainiana!
slava vasalitatea la Kogalniceanu!
in loc sa facem statiune la mare,facem baze si bombardele si ne miram ca turismul nu merge,industria nu,agricultura doar daca ploua!
ne zicea turistul Klaus ca suntem sub cea mai mare umbrela de securitate,sa i ia toate casele coruptului sa ramana doar sub o umbrela de pvc,o umbrela educata!
2. fără titlu
(mesaj trimis de anonim în data de 12.03.2026, 09:07)
vine sa mulga bani din cota safe a Romaniei! Krivoirog, Bastroe, limba romana, ...dar autistii de la noi vor fi de acord