Preţul energiei electrice ar putea scădea cu 5 - 10% către sfârşitul anului, dacă economia se redresează şi dacă va creşte consumul de electricitate, a declarat azi preşedintele Autorităţii Naţionale de Reglementare în domeniul Energiei (ANRE), Petru Lificiu.
"Preţul energiei electrice este calculat de două ori pe an, la începutul anului şi la 1 iulie. Dacă economia se redresează şi dacă va creşte consumul de energie electrică, avem rezerve de a ieftini electricitatea cu 5 până la 10%, către sfârşitul anului, pe partea reglementată, adică mai ales consumatorii casnici", a precizat Petru Lificiu.
În ceea ce priveşte preţul gazelor naturale, Lificiu spune că încă nu se poate vorbi nimic despre acest lucru acum şi că nu a fost luată nicio decizie.






















































