Compania Antibiotice a câştigat recent cea de-a cincea licitaţie organizată de National Health Service din Marea Britanie (NHS - sistemul de asistenţă medicală de stat) marcând încă o reuşită majoră pe o piaţă competitivă. Contractul prevede furnizarea în spitale, pentru următorii doi ani, a şapte milioane de flacoane din cinci medicamente injectabile - clasa penicilinelor betalactamice, cele mai prescrise în Regatul Unit, conform unui anunţ de ieri al producătorului de medicamente din Iaşi.
Ioan Nani, directorul general al companiei, a declarat jurnaliştilor în legătură cu licitaţia câştigată în Marea Britanie: ”A devenit oarecum o tradiţie pentru noi. Este un semn de consolidare, dar reprezintă şi o provocare, deoarece, odată câştigată o poziţie, există riscul de a nu rămâne acolo. Mai ales în ultimul timp, când mesajele care vin din piaţa Statelor Unite nu sunt grozave, ceea ce ne obligă, cumva, să luăm măsuri asiguratorii. Accesarea în mod repetat a pieţei din Europa reprezintă, pe de o parte, consolidarea prezenţei noastre aici, dar este şi o măsură de precauţie faţă de pieţele care sunt extrem de volatile. Nu avem în gând să părăsim Statele Unite, dar, dacă semnalele descurajatoare continuă, nu putem să ne încăpăţânăm să rămânem într-o piaţă cumva ostilă”.
Conform directorului Antibiotice, numai intenţia de aplicare a tarifelor vamale pentru produsele provenite din Uniunea Europeană creează deja dezechilibre. ”Dacă vor fi şi implementate, preţurile produselor vor creşte. Licitaţiile nu se câştigă cu preţuri în creştere şi, în felul acesta, eşti cumva obligat să te mai gândeşti la prezenţa de acolo. Între timp, lucrăm la alte pieţe. Am intrat în Australia în septembrie, anul trecut, unde livrăm produse injectabile în spitale, iar săptămâna trecută am semnat primul contract de livrare a injectabilelor în Germania, care este cea mai mare piaţă europeană”, a spus Ioan Nani.
• Poziţie consolidată în faţa competiţiei internaţionale
Antibiotice estimează să îşi majoreze în 2025 cota de piaţă la 43% în Marea Britanie pe segmentul produselor incluse în licitaţie, comparativ cu cota de piaţă de 35%, deţinută în anul 2021, consolidând astfel un loc important între principalii producători europeni în domeniul penicilinelor injectabile sterile.
La aceste licitaţii participă cei mai mari producători din Europa şi India, iar reuşita companiei reflectă nu doar competitivitatea costurilor, ci şi calitatea certificată a produselor şi garanţia de livrare la termenele stabilite. De asemenea, angajamentul companiei Antibiotice faţă de dezvoltarea sustenabilă a reprezentat un avantaj competitiv, conform anunţului producătorului de medicamente din Iaşi.
• Extindere durabilă pe piaţa Europei
Antibiotice îşi extinde operaţiunile pe pieţele farmaceutice cheie din Europa, în linie cu rezultatele obţinute în Regatul Unit. Recent, compania a fost desemnată câştigătoarea unei licitaţii în Italia, pentru un produs injectabil, ce presupune furnizarea anuală a aproximativ 400.000 de flacoane. Această reuşită va permite atingerea unei cote de piaţă estimative de 40% pe segmentul terapeutic aferent moleculei vizate.
Tot în acest an, compania îşi va face debutul pe piaţa germană - cea mai extinsă din sectorul farmaceutic al Uniunii Europene - prin introducerea de antibiotice sterile injectabile, având ca obiectiv atingerea unor vânzări anuale de 2,5 milioane flacoane şi o prezenţă efectivă în spitale începând cu trimestrul al patrulea.
De asemenea, Antibiotice a continuat dialogul comercial şi în alte pieţe europene precum Spania, Polonia, Ungaria, Cehia şi Slovacia, în vederea iniţierii vânzărilor pentru produsele deja autorizate şi a definirii portofoliilor prioritare ce urmează a fi propuse spre înregistrare în perioada următoare, fiind deschise şi negocieri pentru accesarea de pieţe noi, precum Croaţia, Franţa şi Austria, se mai menţioneză în comunicat.
Antibiotice este lider în ţara noastră în producţia de pulberi sterile injectabile, cu o cotă de piaţă de 60,1% pe acest segment. Compania este un partener strategic al sistemului sanitar naţional şi un ambasador al industriei farmaceutice româneşti pe plan internaţional. Ministerul Sănătăţii deţine 53% din producătorul de medicamente din Iaşi.
Opinia Cititorului