Apple şi cinci furnizori de cărţi electronice, investigaţi de CE pentru restricţionarea vânzărilor

F.A.
Ziarul BURSA #Companii #IT / 7 decembrie 2011

Apple şi cinci furnizori de cărţi în format electronic sunt investigaţi oficial de Comisia Europeană (CE), pentru că ar fi încheiat acorduri care restricţionează vânzările în Uniunea Europeană. Comisia va analiza acordurile dintre Apple şi Hachette Livre, a grupului Lagardere, Harper Collins, a News Corp, Simon&Schus-ter, a CBC, Penguin, a grupului Pearson, şi Verlagsgruppe Georg von Holtzbrinck.

"CE este îngrijorată că aceste practici ar putea încălca reglementările antitrust care interzic cartelurile şi practicile res-trictive de afaceri", se arată într-un comunicat al instituţiei.

Inspectorii europeni antitrust au percheziţionat în martie cele cinci companii, în cadrul investigaţiei.

Autorităţile britanice antitrust, care desfăşurau la rândul lor o investigaţie în acest domeniu, din februarie, vor renunţa la cercetări pentru a da prioritate anchetei oficialilor CE. Pearson a anunţat că nu a încălcat nicio lege şi va coopera cu Comisia Europeană. Reprezentanţii Apple, Lagardere, CBS, Harper Collins şi cei ai Holtzbrinck nu au fost disponibili pentru comentarii.

Comisarul pentru Concurenţă Joaquin Almunia a declarat în noiembrie că vrea să combată "restricţiile artificiale impuse de unele companii în comerţul transfrontalier, în special în domeniul digital".

Cotaţii Internaţionale

vezi aici mai multe cotaţii

Bursa Construcţiilor

www.constructiibursa.ro

Comanda “Teoria dobânzii“Citeste “Teoria dobânzii“Read “INTEREST RATE THEORY“
rominsolv.ro
danescu.ro
asbis.ro
asbis.ro
cosmopharm.eu
asbis.ro
ziarlanegru.ro
arsc.ro
Stiri Locale

Curs valutar BNR

07 Iul. 2026
Euro (EUR)Euro5.2346
Dolar SUA (USD)Dolar SUA4.5815
Franc elveţian (CHF)Franc elveţian5.6771
Liră sterlină (GBP)Liră sterlină6.1309
Gram de aur (XAU)Gram de aur608.4601

convertor valutar

»=
?

mai multe cotaţii valutare

Cotaţii Emitenţi BVB
canva.site
rod-print.ro
Cotaţii fonduri mutuale
Dosar BURSA - Crizele Apocalipsei
BURSA
Comanda carte
Studiul 'Imperiul Roman subjugă Împărăţia lui Dumnezeu'
The study 'The Roman Empire subjugates the Kingdom of God'
BURSA
BURSA
Împărăţia lui Dumnezeu pe Pământ
The Kingdom of God on Earth
Carte - Golden calf - the meaning of interest rate
Carte - The crisis solution terminus a quo
www.agerpres.ro
www.dreptonline.ro
www.hipo.ro

adb