"British Airways" vrea lichidităţi de 600 milioane lire

Alina Vasiescu
Ziarul BURSA #Internaţional / 20 iulie 2009

"British Airways" Plc, a treia companie aeriană din Europa, vrea să obţină o finanţare de peste 600 de milioane de lire sterline (982 milioane de dolari), întrucât veniturile în scădere i-au afectat rezervele.

Compania vinde obligaţiuni convertibile în acţiuni de 300 de milioane de lire, cu scadenţa la cinci ani, potrivit anunţului făcut, vineri, de "British Airways". În plus, compania aeriană va obţine o linie de credit de 330 de milioane de lire, după ce a negociat cu administratorii fondului de pensii destinat angajaţilor acordarea unor garanţii bancare.

"British Airways" a înregistrat pierderi operaţionale de circa 100 de milioane de lire, la vânzări de 1,98 miliarde lire în trimestrul fiscal încheiat în 30 iunie. La data de 14 iulie, preşedintele operatorului de transport aerian, Martin Broughton, declara că negociază pe marginea vânzării de obligaţiuni convertibile, dat fiind că reducerea traficului afectează rezervele de bani ale societăţii.

Comanda “Teoria dobânzii“Citeste “Teoria dobânzii“Read “INTEREST RATE THEORY“
rominsolv.ro
eximbank.ro
danescu.ro
ziarlanegru.ro
arsc.ro
Stiri Locale

Curs valutar BNR

05 Iun. 2026
Euro (EUR)Euro5.2488
Dolar SUA (USD)Dolar SUA4.5102
Franc elveţian (CHF)Franc elveţian5.7242
Liră sterlină (GBP)Liră sterlină6.0718
Gram de aur (XAU)Gram de aur647.4767

convertor valutar

»=
?

mai multe cotaţii valutare

Cotaţii Emitenţi BVB
canva.site
explorebucharest.ro
rod-print.ro
Cotaţii fonduri mutuale
Dosar BURSA - Crizele Apocalipsei
BURSA
Comanda carte
Studiul 'Imperiul Roman subjugă Împărăţia lui Dumnezeu'
The study 'The Roman Empire subjugates the Kingdom of God'
BURSA
BURSA
Împărăţia lui Dumnezeu pe Pământ
The Kingdom of God on Earth
Carte - Golden calf - the meaning of interest rate
Carte - The crisis solution terminus a quo
www.agerpres.ro
www.dreptonline.ro
www.hipo.ro

adb