Indicii Bursei de Valori Bucureşti (BVB) au avut preponderent creşteri, în prima sesiune de tranzacţionare a săptămânii, în ton cu aprecierile pieţelor europene. Indicele BET, al celor mai lichide douăzeci de titluri ale BVB, a avut un avans de 0,7%, până la 30.099 de puncte, în vreme ce indicele BET-BK, reperul de randament al fondurilor de investiţii în acţiuni, s-a apreciat cu 0,38%, până la 5.811 de puncte.
Valoarea totală a tranzacţiilor s-a ridicat la 266,4 milioane de lei, peste media zilnică a anului de 218 milioane lei, în condiţia în care oferta publică iniţială a societăţii Christian Tour a fost înregistrată în sistemul bursier. Compania a vândut aproape 80,7 milioane de acţiuni, în tranşe aproximativ egale între retail şi instituţionali, la preţul de unitar de 1,895 lei, valoarea ofertei înregistrată în sistemul BVB fiind de circa 149 milioane de lei.
În piaţa ”regular”, topul valorii schimburilor a fost condus de acţiunile Hidroelectrica, al căror rulaj s-a ridicat la 17,6 milioane de lei, titlurile producătorului şi furnizorului de energie electrică încheind ziua în stagnare, la preţul unitar de 177 de lei.
Pe poziţia a doua în topul lichidităţii s-au situat acţiunile Banca Transilvania, care au urcat cu 3,03%, până la 38,76 lei, în condiţiile unor schimburi de 16,8 milioane de lei.
Acţiunile Romgaz au stagnat, la preţul de 13,22 de lei, pe fondul unei valori a tranzacţiilor de 14,3 milioane de lei.
Pe poziţia a patra în clasamentul lichidităţii s-au situat titlurile OMV Petrom, care au coborât cu 1,71%, la preţul de 1,034 de lei, schimburile cu titlurile producătorului de petrol şi gaze naturale ridicându-se la 6,8 milioane lei.
În piaţa ”deals” nu a avut loc o nicio tranzacţie.
Indicele BET-NG, al companiilor energetice şi de utilităţi, a marcat un avans de 0,04%, până la 2.239 de puncte, în vreme ce indicele BET-FI, al fostelor SIF-uri plus Fondul Proprietatea, s-a depreciat cu 0,79%, la 104.935 de puncte. Indicele BETAeRO, al companiilor considerate relevante pentru Sistemul Multilateral de Tranzacţionare al BVB, a coborât cu 1,04%, până la 986 de puncte.
• Topul celor mai mari creşteri
1.”Mecanica Ceahlău” (MECF): +14,71%
2. ”Energopetrol” (ENP): +12,95%
3. ”SIF Hoteluri” (CAOR): +7,00%
4. ”Electrocontact" (ECT): +5,26%
5. ”Electrica" (EL): +5,15%
• Topul celor mai mari scăderi
1. ”Electroargeş” (ELGS): -14,41%
2. ”Societatea de Construcţii Napoca” (NAPO) : -14,41%
3. ”Altur" (ALT): -7,69%
4. ”Artego” (ARTE): -7,34%
5. ”Bucur” (BUCV): -5,60%




























































1. fără titlu
(mesaj trimis de anonim în data de 03.06.2026, 07:07)
Guvernul a publicat lista contractelor semnate prin SAFE / Digi România obține 196 de milioane de euro pentru dezvoltarea unei platforme integrate de tip LLM pentru securitate cibernetică. Cum era aia cu nu stiu cine to the Moon?
1.1. fără titlu (răspuns la opinia nr. 1)
(mesaj trimis de anonim în data de 03.06.2026, 09:28)
da, da, borna 60 clar
1.2. fără titlu (răspuns la opinia nr. 1.1)
(mesaj trimis de anonim în data de 03.06.2026, 09:57)
Macar 80 pana la iarna
1.3. fără titlu (răspuns la opinia nr. 1)
(mesaj trimis de anonim în data de 03.06.2026, 18:05)
Poate își mai plătește din datorii.
1.4. fără titlu (răspuns la opinia nr. 1.3)
(mesaj trimis de anonim în data de 03.06.2026, 18:24)
Sint instrumente de finantare. Si le ramburseaza conform contractelor de finantare.
Ai insomnii, ca nu le ramburseaza anticipat? Du-te la farmacie!
2. fără titlu
(mesaj trimis de anonim în data de 03.06.2026, 09:05)
Exdividend la H2O, il vedem pe la 165?
2.1. fără titlu (răspuns la opinia nr. 2)
(mesaj trimis de anonim în data de 03.06.2026, 09:29)
ce mai conteaza, cand in toamna va fi 200
2.2. fără titlu (răspuns la opinia nr. 2.1)
(mesaj trimis de anonim în data de 03.06.2026, 09:31)
Nici daca vin el Nino si la Nina peste Romania nu se face 200.
3. fără titlu
(mesaj trimis de MAN în data de 03.06.2026, 11:55)
La TLV a revenit balena...
3.1. fără titlu (răspuns la opinia nr. 3)
(mesaj trimis de anonim în data de 03.06.2026, 12:36)
Si la H20, ma uitam mai devreme era pe la 177 acum 171 :o
3.2. fără titlu (răspuns la opinia nr. 3)
(mesaj trimis de anonim în data de 03.06.2026, 13:56)
Domne, eu mizez mult pe balena, saptamina viitoare.
Sa-i deie Dumnezo sanatate!
3.3. fără titlu (răspuns la opinia nr. 3.2)
(mesaj trimis de MAN în data de 03.06.2026, 14:16)
Ai vrea tu... :) Pe 8, la div. SNP, va crește și TLV. Și eu vreau să mai cumpăr câteva mii de TLV.
3.4. fără titlu (răspuns la opinia nr. 3.3)
(mesaj trimis de anonim în data de 03.06.2026, 14:47)
eu cred ca tlv va da un kiss la 40+ dupa care se va domoli/ retrage cateva luni intr-o zona de acumulare
3.5. fără titlu (răspuns la opinia nr. 3)
(mesaj trimis de anonim în data de 03.06.2026, 15:23)
asta am vrut sa scriu de dimi..
propun sa-i spunem balenei Money-Dick :))
3.6. fără titlu (răspuns la opinia nr. 3.3)
(mesaj trimis de anonim în data de 03.06.2026, 16:26)
Man, poate poti sa pui acei bani in FP, in loc de mii de TLV in sute de mii de FP ;)
3.7. fără titlu (răspuns la opinia nr. 3.5)
(mesaj trimis de anonim în data de 03.06.2026, 16:43)
Chiar ca e un dick, a varsat toata apa din lighean :(
3.8. fără titlu (răspuns la opinia nr. 3.6)
(mesaj trimis de MAN în data de 03.06.2026, 17:15)
Nu mai joc de mult la păcănele.
3.9. ai inteles gresit... (răspuns la opinia nr. 3.3)
(mesaj trimis de anonim în data de 03.06.2026, 23:00)
pietele sunt corelate... in 2008 am pus botu' la tzeapa Tariceanu "Romania nu va fi afectatata de criza globala"
cat are BET fatza de CAC sau DAX incepand cu 1 ianuarie...
TACO Trade este numele dat de investitori strategiei de a paria pe retragerea lui Donald Trump. Și-a redus acesta cu adevărat pretențiile față de Iran? Sau face un pas înapoi pentru a face un salt mai mare înainte? Vom afla în următoarele săptămâni.
3.10. fără titlu (răspuns la opinia nr. 3.9)
(mesaj trimis de anonim în data de 03.06.2026, 23:56)
Si eu sint de aceeasi parere. BET poate sa creasca, sau poate sa scada. Depinde de TACO Trade.
Vom vedea mai incolo, la culesul razachiei.
4. fără titlu
(mesaj trimis de Max în data de 03.06.2026, 14:48)
In septembrie o sa fie pasul 5 din schema SNP pe care v-am spus-o acum cateva zile(SNP intra din nou in indici)
Dragoş Mesaroş de la Goldring acum cateva zile in zf:
,,După ce a prezis creşterile spectaculoase de la Premier Energy (PE), liderul actual din indicele principal BET cu un plus de 184% în ultimele 12 luni, şi din restul sectorului de utilităţi, unde Transgaz (TGN) a urcat cu 162%, Dragoş Mesaroş de la Goldring mizează acum pe OMV Petrom (SNP). Directorul de tranzacţionare al casei de brokeraj preconizează rezultate mai bune în trimestrul al doilea şi o revenire a emitentului în indicii FTSE din toamnă.
Ştim bine că a ieşit din indicii FTSE la sfârşitul lunii trecute, dar datorită volumelor pe care le-a realizat Petrom în ultima lună, în unele zile depăşind 100 de milioane de acţiuni, mă aştept ca undeva în septembrie să reintre în FTSE. Cu această ocazie, mă aştept ca Petrom să fie una dintre companiile care vor recupera faţă de restul emitenţilor cu creşteri mai mari în momentul de faţă, cum este Premier Energy, capul de listă din indicele BET.“
4.1. fără titlu (răspuns la opinia nr. 4)
(mesaj trimis de Tomate în data de 03.06.2026, 15:29)
Imi place ce zice! ;)
4.2. fără titlu (răspuns la opinia nr. 4)
(mesaj trimis de MAN în data de 03.06.2026, 15:32)
Tocmai de aceea voi vinde 50% din TLV și voi cumpăra SNP (la timpul potrivit).
4.3. fără titlu (răspuns la opinia nr. 4.2)
(mesaj trimis de anonim în data de 03.06.2026, 15:44)
adicatelea, intai cumperi câteva mii de TLV ca apoi sa vinzi 50% ca sa cumperi SNP (la timpul potrivit)
am inteles bine?
4.4. fără titlu (răspuns la opinia nr. 4.3)
(mesaj trimis de MAN în data de 03.06.2026, 16:38)
Da. Iau div. + gratuite TLV, păstrez 10.000, vând 15.000, cumpăr SNP.
4.5. fără titlu (răspuns la opinia nr. 4.4)
(mesaj trimis de anonim în data de 03.06.2026, 17:02)
Deci vei avea 22,000 inainte de gratuite. Nu-i rau!
4.6. fără titlu (răspuns la opinia nr. 4.4)
(mesaj trimis de anonim în data de 03.06.2026, 20:34)
Cred ca stii ca nu ai cum sa le ai pe toate. Sunt sigur ca ai un plan de iesire, asa ca respecta-l, grija la lacomie.
5. fără titlu
(mesaj trimis de anonim în data de 03.06.2026, 16:31)
Daca ati avea de ales intre listarea CNAB si listarea Luca -patiseria- , ce ati alege?
5.1. fără titlu (răspuns la opinia nr. 5)
(mesaj trimis de anonim în data de 03.06.2026, 16:51)
Produsele niciuneia nu indeplinesc standardele minimale sanitare, microbi, aditivi chimici si acelasi termen de expirare de ani de zile.
5.2. fără titlu (răspuns la opinia nr. 5)
(mesaj trimis de anonim în data de 03.06.2026, 17:09)
Ar fi buna si listarea Statiunii Nibiru.
6. fără titlu
(mesaj trimis de anonim în data de 03.06.2026, 20:50)
Oare cat mai rezista pretul SNN sub asaltul media al gastii Bolojan?
6.1. fără titlu (răspuns la opinia nr. 6)
(mesaj trimis de anonim în data de 03.06.2026, 21:31)
Gașca zice bine din păcate/fericire!