Sectorul SIF-urilor a înregistrat o creştere uşoară în deschiderea şedinţei de tranzacţionare de azi, la fel ca şi indicele sectorial pentru energie şi utilităţi BET-NG, restul indicilor sectoriali consemnând deprecieri în primele 5 minute de la debutul tranzacţiilor.
Potrivit BVB, indicele general al pieţei BET-C a înregistrat o depreciere de 0,63%, indicele BET-FI al SIF-urilor a consemnat o creştere de 0,09%, iar indicele principal BET, ce reflectă evoluţia celor mai lichide 10 acţiuni listate, era în coborâre cu 0,41%.
Indicele ROTX a coborât cu 0,23%, indicele blue-chip extins BET-XT, al celor mai lichide 25 de titluri, a scăzut cu 0,45%, iar indicele sectorial pentru energie şi utilităţi BET-NG a consemnat o creştere de 0,37%.
Lichiditatea BVB era de 169.485 euro, iar pe piaţa RASDAQ a BVB au fost transferate, în primele 5 minute de la deschidere, acţiuni în valoare de 531 euro. Cele mai lichide titluri erau acţiunile SIF-urilor, SSIF Broker şi Banca Transilvania.















































