Două oferte pentru intermedierea listării Nuclearelectrica

F.A.
Ziarul BURSA #Companii #Energie / 1 octombrie 2012

Consorţiile Swiss Capital - BT Securities şi Intercapital Invest - Wood&Company (Cehia) au depus oferte pentru intermedierea ofertei prin care producătorul de energie Nuclearelectrica se va lis­ta la bursă.

Termenul limită pentru depunerea ofertelor de către brokeri pentru intermedierea lis­tării Nuclearelectrica a fost vineri, ora 10:00.

Iniţial, selectarea intermediarului trebuia realizată în luna mai, însă procesul a fost suspendat atunci din cauza reticenţei brokerilor. Procedurile au fost reluate la mijlocul lunii iulie, când a fost stabilit termenul de depunere pentru 10 septembrie, iar apoi a fost amâ­nat pentru data de 28 septembrie.

În aceste condiţii, listarea ar avea loc în primul trimestru al anului viitor, potrivit celor mai recente estimări, fiind astfel ratat cu trei luni termenul stabilit iniţial, potrivit Mediafax.

Listarea Nuclearelectrica, prevăzută în acordul cu FMI şi avizată de Guvern în ianuarie, presupune vânzarea unui pachet de 10% din acţiunile companiei, în urma majorării capitalului.

Titlurile din ofertă vor fi emise în cadrul unei suplimentări de capital social cu 11,07%, iar statul va renunţa la dreptul de subscriere pen­tru a permite inves­titorilor să intre în acţionariat. Fondul Proprietatea are în prezent 9,72% din acţiuni îşi va putea menţine participaţia dacă va subscrie 1,077% din titlurile care vor fi emise.

Nuclearelectrica are un capital social de 2,536 miliarde lei, iar valoarea nominală a unei acţiuni este de 10 lei. Statul deţine prin Minis­terul Economiei 90,27% din acţiuni.

Compania produce, prin cele două reactoare de la Cernavodă, aproximativ 18% din energia electrică la nivel naţional.

Bursa Construcţiilor

www.constructiibursa.ro

Comanda “Teoria dobânzii“Citeste “Teoria dobânzii“Read “INTEREST RATE THEORY“
rominsolv.ro
danescu.ro
asbis.ro
asbis.ro
asbis.ro
ziarlanegru.ro
arsc.ro
Stiri Locale

Curs valutar BNR

16 Iul. 2026
Euro (EUR)Euro5.2414
Dolar SUA (USD)Dolar SUA4.5713
Franc elveţian (CHF)Franc elveţian5.6630
Liră sterlină (GBP)Liră sterlină6.1754
Gram de aur (XAU)Gram de aur592.7065

convertor valutar

»=
?

mai multe cotaţii valutare

Cotaţii Emitenţi BVB
canva.site
letapeseries.com
rod-print.ro
Cotaţii fonduri mutuale
Dosar BURSA - Crizele Apocalipsei
BURSA
Comanda carte
Studiul 'Imperiul Roman subjugă Împărăţia lui Dumnezeu'
The study 'The Roman Empire subjugates the Kingdom of God'
BURSA
BURSA
Împărăţia lui Dumnezeu pe Pământ
The Kingdom of God on Earth
Carte - Golden calf - the meaning of interest rate
Carte - The crisis solution terminus a quo
www.agerpres.ro
www.dreptonline.ro
www.hipo.ro

adb