Economia zonei euro nu dă semne de revenire pe creştere

F. A.
Internaţional / 22 aprilie 2009

Perspectivele asupra evoluţiei economiei din zona euro rămân incerte, fără să existe semne care indică o revenire a creşterii, a afirmat azi un înalt responsabil al Băncii Centrale Europene (BCE), Axel Weber, în cadrul unui interviu acordat Financial Times, scrie AFP.

"Cred că ne putem aştepta la o încetinire a presiunilor care duc la o comprimare economică, dar încă nu există semne clare care să indice o stabilizare în Europa şi Germania", a explicat Weber. "Există unele semne pozitive în statisticile recente, dar niciunul dintre acestea nu indică o revenire ciclică", a explicat oficialul.

Revenirea economiei europene şi americane depinde de revenirea sistemului bancar, a mai adăugat Weber, iar "unele semne în această direcţie au putut fi observate în primul trimestru". Planurile guvernamentale şi măsurile de relaxare a politicii monetare ar trebui, de asemenea, să ajute la reluarea creşterii economice.

Weber a subliniat că, în opinia sa, BCE încă ar putea reduce dobânda cheie, aflată actual la minimul record de 1,25%. "O dobândă cheie de 1% cred că ar fi un nivel rezonabil", a menţionat acesta, adăugând că nu există niciun risc al deflaţiei.

Cotaţii Internaţionale

vezi aici mai multe cotaţii

Bursa Construcţiilor

www.constructiibursa.ro

Comanda “Teoria dobânzii“Citeste “Teoria dobânzii“Read “INTEREST RATE THEORY“
rominsolv.ro
eximbank.ro
danescu.ro
aages.ro
ziarlanegru.ro
arsc.ro
Stiri Locale

Curs valutar BNR

10 Iun. 2026
Euro (EUR)Euro5.2344
Dolar SUA (USD)Dolar SUA4.5286
Franc elveţian (CHF)Franc elveţian5.6717
Liră sterlină (GBP)Liră sterlină6.0664
Gram de aur (XAU)Gram de aur606.6218

convertor valutar

»=
?

mai multe cotaţii valutare

Cotaţii Emitenţi BVB
canva.site
explorebucharest.ro
rod-print.ro
Cotaţii fonduri mutuale
thediplomat.ro
Dosar BURSA - Crizele Apocalipsei
BURSA
Comanda carte
Studiul 'Imperiul Roman subjugă Împărăţia lui Dumnezeu'
The study 'The Roman Empire subjugates the Kingdom of God'
BURSA
BURSA
Împărăţia lui Dumnezeu pe Pământ
The Kingdom of God on Earth
Carte - Golden calf - the meaning of interest rate
Carte - The crisis solution terminus a quo
www.agerpres.ro
www.dreptonline.ro
www.hipo.ro

adb