Producţia economică a Statelor Unite se va contracta, potrivit estimărilor, cu 6,6% în 2020, din cauza şocului provocat de pandemia de coronavirus, dar creşterea numărului de cazuri de infectări şi agravarea sărăciei sistemice ar putea înrăutăţi perspectivele, a avertizat ieri FMI, informează news.ro.
Potrivit sursei citate, după finalizarea evaluării regulate a economiei americane, potrivit procedurii Articolului IV, analiştii FMI fac referire şi la alte riscuri, între care o creştere puternică a datoriilor publice şi corporative şi o perioadă prelungită de inflaţie scăzută, chiar şi negativă.
"Există incertitudini uriaşe legate de efectele economice ale şocului provocat de boala Covid-19. Va fi nevoie, probabil, de o perioadă îndelungată pentru a repara economia şi pentru ca activităţile să revină la nivelul anterior pandemiei", se arată într-o notă a FMI.
1. fara numar....
(mesaj trimis de BULAN în data de 18.07.2020, 14:07)
noi murim de grija pacanelelor,crasmelor si a imobiliarelor pe datorie...evident cu garantia fraierilor ce platesc taxe.....nu ne gandim sa ne securizam niste lucruri vitale aici...datorii fara numar......peste 2000 ani o sa terminam dobanzile de platit.
1.1. fără titlu (răspuns la opinia nr. 1)
(mesaj trimis de anonim în data de 18.07.2020, 16:10)
Daca ai BULAN traiesti sa vezi ca sint platite peste 2000 de ani !
fara numar sa te doara-n dos de datorii
1.2. fără titlu (răspuns la opinia nr. 1)
(mesaj trimis de anonim în data de 18.07.2020, 18:56)
Lucruri vitale ,
? Cum ar fi......maduva spinarii ori spirulina ..,. Pana mea....