FMI recomandă României renunţarea la cota unică de impozitare a veniturilor

T.B.
Macroeconomie / 6 iunie, 10:33

FMI recomandă României renunţarea la cota unică de impozitare a veniturilor

O echipă de experţi de la Fondul Monetar Internaţional au publicat vineri un set de recomandări pentru reformarea sistemului de taxe din România şi transferului poverii fiscale dinspre taxarea muncii spre taxarea consumului şi, într-o mai mică măsură, a capitalului, instituţia estimând că, dacă sunt implementate integral, aceste propuneri ar putea genera venituri suplimentare de cel puţin 1,2% din PIB în 2025, relatează Agerpres, din care spicuim următoarele informaţii.

Cu privire la taxarea muncii, principala recomandare a FMI este trecerea de la cota unică de impozitare de 10% a veniturilor din muncă la un sistem cu două cote de impozitare, de 15% şi 25%, ultima urmând să se aplice celor cu cele mai mari venituri. De asemenea, "pentru a reduce presiunea fiscală asupra muncii pentru majoritatea contribuabililor, contribuţia la asigurările de sănătate ar trebui redusă în mod semnificativ sau eliminată", apreciază experţii FMI. În plus, contribuţiile la pensii ar trebui să fie ori non-deductibile, ori veniturile din pensii ar trebui taxate.

Cu privire la taxarea veniturilor din capital şi proprietăţi, FMI este de părere că impozitul pe dividendele distribuite persoanelor fizice ar trebui majorat de la 8% la 10%, ceea ce ar duce la majorarea veniturilor.

"Principalele recomandări pentru impozitul pe terenuri şi clădiri este fuzionarea lor într-un singur impozit şi reducerea scutirilor, oferind în acelaşi timp scutiri fiscale pentru persoanele vulnerabile sub alte forme", sunt de părere experţii FMI.

De asemenea, impozitarea profiturilor întreprinderilor poate fi îmbunătăţită prin eliminarea creditului fiscal pentru sponsorizările corporative şi înlocuirea scutirii de impozit pentru profiturile reinvestite cu un credit fiscal de până la 50% pentru investiţiile eligibile, plafonat la 10% din impozitul pe profit datorat. Totodată, stimulentul fiscal pentru cercetare şi dezvoltare ar trebui restructurat ca un credit fiscal rambursabil. În sfârşit, pragul cifrei de afaceri pentru regimul microîntreprinderilor ar trebui redus substanţial de la nivelul său actual de 500.000 euro, de preferinţă prin armonizarea acestuia cu pragul de înregistrare pentru TVA (88.500 euro).

Când vine vorba despre taxele pe consum, experţii FMI sunt de părere că ratele reduse de TVA ar trebui majorate la rata standard, cu excepţia posibil a alimentelor de bază, în cazul cărora creşterea ar putea fi eşalonată în timp pentru a atenua impactul asupra preţurilor de consum.

"În plus, rata standard ar trebui să crească de la 19% la cel puţin 20% în 2025 şi ulterior la 21%, aproape de media din UE de 22%", estimează experţii FMI.

De asemenea, accizele la ţigări şi alcool ar trebuie ajustate în funcţie de inflaţie, iar rata accizelor pentru vinurile liniştite şi spumante ar trebui unificată la aproximativ 60 lei/hl. În plus, accizele la combustibili fosili ar trebui majorate treptat până la nivelul optim.

Opinia Cititorului ( 7 )

  1. pentru reducerea deficitului bugetar, CAAS platim doar vreo 5 milioane de fraieri unii din noi de mai multe ori 10 % din salariu,din dividende,din chirii iar asistatii sociali acesti paraziti votantii cioroiului nimic, au trei zile gratuit de internare in spitale totul pe banii nostri, marirea alocatiilor pentru copii cumulate in salarii ( asa era in comunism cum le place puscariasilor,cioroilor) ii obligi sa munceasca daca vor alocatii,impozit 25 % peste ce depaseste 9.000 practic impozitele pe munca raman constante prin reducerea sau eliminarea CASS, reducerea plafonului micro la 85.500 euro,TVA 21% si 9% alimente,energie,apa ,chiar sunt masuri foarte bune

    de acord trebuie impozit progresiv. cui nu-i convine, sa se gandeasca cum e sa traiesti de la o luna la alta cu banii.

    In timp, bogatii cu impozit mai mic decat saracii, ca asta avem acum, cu cat ai venituri mai mari cu atata taxele sunt % mai mici, cu timpul vor devenit tot mai bogati fata de saraci si ce va fi 100% vine unul ca georgescu ce le promite la saraci ca "luam de la bogati" si va castiga. 

    asa ca da impozit zero la castiguri mici si mai mari la castiguri mari e solutia pe termen lung 

    in plus ar ajuta economia ca cei cu venituti mici ar avea mai multi bani de cheltuiala, iar bogatii oricum nu vor cheltui mai putin, poate doar investi ceva mai putin , cui ii pasa, nici macar lor.

    americanii au inclusiv la castigurile de la bursa impozit progresiv. iar pensiile, limitate la maxim 4000 usd /luna pt cei ce ies la 67 de ani. restul, isi fac privat. deci nu lux pe banii statului ca la noi. 

    Nicusor si pro-europenii salaveaza economia Romaniei,

    dupa reteta FMI,dar fara cu inarmare,razboi si sprijinirea banderistilor.

    Iar am luat teapa fratilor,la alegeri,ca de obicei ,de 35 de ani. 

    1. Iar nu ajunge Putin imparat la Bucuresti. of of.

    Este unica solutie ce poate scoate Romania din impas .Cota unica este deja trecutul .Lumea a evoluat economic si ceea ce garanta siguranta veniturilor pina m,ai ieri devine un nonsens .Liberalismul trebuie sa mute nu numai politic dar si economic. A renunta la cota unica este parte a unui viitor prosper chiar daca unii vor fi nemultumiti la inceput .Desigur si ideea de a impozitata cite putin din intreg trebuie luata in seama . Pina la urma daca Nicusor Dan le face pe amindoua si Romania nu are astfel decit de cistigat .

    1. iar esti beat de dimineata

      mergi la baie

Comanda carte
Conferinţa BURSA “Digitalizare şi Siguranţă Cibernetică”
danescu.ro
arsc.ro
Stiri Locale

Curs valutar BNR

26 Iun. 2025
Euro (EUR)Euro5.0717
Dolar SUA (USD)Dolar SUA4.3254
Franc elveţian (CHF)Franc elveţian5.4055
Liră sterlină (GBP)Liră sterlină5.9461
Gram de aur (XAU)Gram de aur464.6380

convertor valutar

»=
?

mai multe cotaţii valutare

Cotaţii Emitenţi BVB
Cotaţii fonduri mutuale
letapeseries.com
ccib.ro
aiiro.ro
BURSA
Studiul 'Imperiul Roman subjugă Împărăţia lui Dumnezeu'
The study 'The Roman Empire subjugates the Kingdom of God'
BURSA
BURSA
Împărăţia lui Dumnezeu pe Pământ
The Kingdom of God on Earth
Carte - Golden calf - the meaning of interest rate
Carte - The crisis solution terminus a quo
www.agerpres.ro
www.dreptonline.ro
www.hipo.ro

adb