IBM a afişat un profit net trimestrial în creşte cu 14%, la 3,2 miliarde dolari

F.A.
Ziarul BURSA #Companii #IT / 19 octombrie 2009

Grupul informatic IBM a afişat în al treilea trimestru un profit net peste aşteptări, de 3,2 miliarde dolari, în urcare cu 14% faţă de aceeaşi perioadă a anului trecut, arată un comunicat al companiei.

Grupul a afişat câştiguri de 2,40 dolari/acţiune, în urcare cu 18% de la nivelul de 2,04 dolari/acţiune din aceeaşi perioadă a anului trecut.

Veniturile totale din al treilea trimestru a fost de 23,6 miliarde dolari, în urcare cu 1% faţă de al doilea tgrimestru al acestui an şi în scădere cu 7% faţă de al treilea trimestru al anului trecut. Ajustate faţă de fluctuaţiile valutare, veniturile au înregistra un declin de 5% faţă de perioada similară a anului trecut.

Grupul a anunţat o majorare a ţintelor de profit pe acţiune pentru acest an, la cel puţin 9,85 dolari, faţă de profitul de 9,7 dolari/acţiune anticipat anterior.

Marja brută a crescut cu 1,8 puncte procentuale, la 45,1%, avansând în 20 din ultimele 21 de trimestre.

Bursa Construcţiilor

www.constructiibursa.ro

Comanda “Teoria dobânzii“Citeste “Teoria dobânzii“Read “INTEREST RATE THEORY“
rominsolv.ro
danescu.ro
ziarlanegru.ro
arsc.ro
Stiri Locale

Curs valutar BNR

19 Aug. 2026
Euro (EUR)Euro5.2452
Dolar SUA (USD)Dolar SUA4.5190
Franc elveţian (CHF)Franc elveţian5.5773
Liră sterlină (GBP)Liră sterlină6.1269
Gram de aur (XAU)Gram de aur633.3435

convertor valutar

»=
?

mai multe cotaţii valutare

Cotaţii Emitenţi BVB
canva.site
letapeseries.com
rod-print.ro
Cotaţii fonduri mutuale
Teatrul Național I. L. Caragiale Bucuresti
Dosar BURSA - Crizele Apocalipsei
BURSA
Comanda carte
Studiul 'Imperiul Roman subjugă Împărăţia lui Dumnezeu'
The study 'The Roman Empire subjugates the Kingdom of God'
BURSA
BURSA
Împărăţia lui Dumnezeu pe Pământ
The Kingdom of God on Earth
Carte - Golden calf - the meaning of interest rate
Carte - The crisis solution terminus a quo
www.agerpres.ro
www.dreptonline.ro
www.hipo.ro

adb