INS: Numărul autorizaţiilor de construire eliberate în 2020, în scădere cu 2,9% faţă de 2019

S.B.
Miscellanea #Construcţii / 29 ianuarie 2021

Numărul autorizaţiilor de construire eliberate în 2020, în scădere cu 2,9% faţă de 2019

Numărul autorizaţiilor de construire pentru clădiri rezidenţiale eliberate în 2020 s-a ridicat la 41.311, în scădere cu 2,9% faţă de anul precedent, potrivit datelor publicate vineri de Institutul Naţional de Statistică, informează Agerpres.

Scăderi s-au înregistrat în următoarele regiuni de dezvoltare: Sud-Est (-632 autorizaţii), Centru (-353), Vest (-332), Sud-Vest Oltenia (-164) şi Bucureşti-Ilfov (-161). Creşteri s-au înregistrat în următoarele regiuni de dezvoltare: Nord-Vest (+264 autorizaţii), Sud-Muntenia (+115) şi Nord-Est (+33).

De asemenea, în luna decembrie 2020 s-au eliberat 3.530 autorizaţii de construire pentru clădiri rezidenţiale, din care 70,2% sunt pentru zona rurală.

În luna decembrie 2020 se evidenţiază o creştere a numărului de autorizaţii de construire eliberate pentru clădiri rezidenţiale (+378 autorizaţii), comparativ cu luna precedentă, respectiv 12%. În profil teritorial, această creştere este reflectată în următoarele regiuni de dezvoltare: Sud-Vest Oltenia (+100 autorizaţii), Nord-Vest (+66), Nord-Est (+55), Sud-Muntenia (+54), Centru (+41), Vest (+36) şi Bucureşti-Ilfov (+34). Scădere s-a înregistrat în regiunea de dezvoltare Sud-Est (-8).

Datele INS mai arată că în decembrie 2020 faţă de luna corespunzătoare a anului precedent se remarcă o creştere a numărului de autorizaţii de construire eliberate pentru clădiri rezidenţiale (+348 autorizaţii), respectiv 10,9%, creştere reflectată în următoarele regiuni de dezvoltare: Bucureşti-Ilfov (+135 autorizaţii), Sud-Muntenia (+115), Sud-Vest Oltenia (+104), Nord-Est (+34) şi Nord-Vest (+12).

Scăderi au fost în următoarele regiuni de dezvoltare: Sud-Est (-25 autorizaţii), Vest (-23) şi Centru (-4), potrivit Agerpres.

Cotaţii Internaţionale

vezi aici mai multe cotaţii

Bursa Construcţiilor

www.constructiibursa.ro

Comanda carte
Conferinţa BURSA “Digitalizare şi Siguranţă Cibernetică”
danescu.ro
arsc.ro
Stiri Locale

Curs valutar BNR

27 Iun. 2025
Euro (EUR)Euro5.0780
Dolar SUA (USD)Dolar SUA4.3370
Franc elveţian (CHF)Franc elveţian5.4322
Liră sterlină (GBP)Liră sterlină5.9583
Gram de aur (XAU)Gram de aur458.2643

convertor valutar

»=
?

mai multe cotaţii valutare

Cotaţii Emitenţi BVB
Cotaţii fonduri mutuale
letapeseries.com
ccib.ro
aiiro.ro
BURSA
Studiul 'Imperiul Roman subjugă Împărăţia lui Dumnezeu'
The study 'The Roman Empire subjugates the Kingdom of God'
BURSA
BURSA
Împărăţia lui Dumnezeu pe Pământ
The Kingdom of God on Earth
Carte - Golden calf - the meaning of interest rate
Carte - The crisis solution terminus a quo
www.agerpres.ro
www.dreptonline.ro
www.hipo.ro

adb