Mersch, BCE: "Economia europeană nu a ieşit din zona de pericol"

V.R.
Ziarul BURSA #Jurnal de criză / 24 octombrie 2014

Economia europeană nu a ieşit din zona de pericol, spune Yves Mersch, membru în board-ul executiv al Băncii Centrale Europene (BCE), care face apel la continuarea integrării financiare pentru depăşirea obstacolelor care mai există în calea creşterii.

"Per ansamblu, situaţia economiei europene ne arată în mod foarte clar că nu putem aştepta un miracol care să pună punct perioadei de creştere înceată. Nu am ieşit din zona de pericol", a spus Mersch, adăugând: "Pacientul încă este fragil şi, din nefericire, recidivele nu pot fi excluse".

În opinia sa, integrarea viitoare sub forma unei uniuni a pieţelor de capital "ar da impulsuri foarte importante atât redresării economice, cât şi stabilităţii financiare".

Mersch avertizează că nerespectarea, de către unele ţări, a regulilor stabilite la nivel european generează riscuri de hazard moral pentru acţiunile altor state.

Cotaţii Internaţionale

vezi aici mai multe cotaţii

Bursa Construcţiilor

www.constructiibursa.ro

Comanda carte
danescu.ro
arsc.ro
Stiri Locale

Curs valutar BNR

03 Iul. 2025
Euro (EUR)Euro5.0603
Dolar SUA (USD)Dolar SUA4.2917
Franc elveţian (CHF)Franc elveţian5.4141
Liră sterlină (GBP)Liră sterlină5.8612
Gram de aur (XAU)Gram de aur461.6576

convertor valutar

»=
?

mai multe cotaţii valutare

Cotaţii Emitenţi BVB
Cotaţii fonduri mutuale
leonidas-universitate.ro
Teatrul Național I. L. Caragiale Bucuresti
letapeseries.com
ccib.ro
aiiro.ro
BURSA
Studiul 'Imperiul Roman subjugă Împărăţia lui Dumnezeu'
The study 'The Roman Empire subjugates the Kingdom of God'
BURSA
BURSA
Împărăţia lui Dumnezeu pe Pământ
The Kingdom of God on Earth
Carte - Golden calf - the meaning of interest rate
Carte - The crisis solution terminus a quo
www.agerpres.ro
www.dreptonline.ro
www.hipo.ro

adb