Şantierul Naval Constanţa şi-a încheiat programul de restructurare monitorizat de AVAS

C.P.
Ziarul BURSA #Piaţa de Capital / 18 decembrie 2009

Şantierul Naval Constanţa şi-a încheiat programul de restructurare monitorizat de Autoritatea pentru Valorificarea Activelor Statului (AVAS), în conformitate cu prevederile Consiliului Concurenţei, se arată într-un comunicat remis joi de AVAS.

"În consecinţă, AVAS a decis transmiterea către Consiliul Concurenţei a Raportului privind analiza îndeplinirii măsurilor din Programul de Restructurare întocmit de S.C. Şantierul Naval Constanţa S.A., cu termene scadente până la 31.12.2008 (analiză finală)", se arată în comunicat.

Potrivit AVAS, Programul de Res-tructurare al societăţii, conform deciziei Consiliului Concurenţei, era în valoare totală estimată de 173.154.900 lei, dintre care 51.884.000 lei reprezintă surse proprii ale cumpărătorului, 16.485.600 lei - surse proprii ale societăţii şi 104.785.300 lei dintr-un ajutor de stat.

Ajutorul de stat acordat societăţii comerciale Şantierul Naval Cons-tanţa S.A., în cuantum total de 104.785.300 lei, a fost aprobat în baza Ordonanţei de Guvern privind unele măsuri pentru finalizarea procesului de privatizare a Societăţii Comerciale "Şantierul Naval S.A." Constanţa aflată în portofoliul Autorităţii pentru Privatizare şi Administrarea Participaţiunilor Statului (APAPS) şi consolidarea unor privatizări aprobată cu modificări şi completări prin Legea nr. 33/2003.

Strategia de restructurare care s-a implementat în Şantierul Naval Constanţa a vizat trecerea de la o producţie de nave unicat, la o producţie de nave în serie.

Cotaţii Internaţionale

vezi aici mai multe cotaţii

Bursa Construcţiilor

www.constructiibursa.ro

Comanda “Teoria dobânzii“Citeste “Teoria dobânzii“Read “INTEREST RATE THEORY“
Conferinţa BURSA “FORUMUL INVESTITORILOR - 2026”
eximbank.ro
danescu.ro
ziarlanegru.ro
arsc.ro
Stiri Locale

Curs valutar BNR

05 Iun. 2026
Euro (EUR)Euro5.2488
Dolar SUA (USD)Dolar SUA4.5102
Franc elveţian (CHF)Franc elveţian5.7242
Liră sterlină (GBP)Liră sterlină6.0718
Gram de aur (XAU)Gram de aur647.4767

convertor valutar

»=
?

mai multe cotaţii valutare

Cotaţii Emitenţi BVB
canva.site
explorebucharest.ro
rod-print.ro
Cotaţii fonduri mutuale
Dosar BURSA - Crizele Apocalipsei
BURSA
Comanda carte
Studiul 'Imperiul Roman subjugă Împărăţia lui Dumnezeu'
The study 'The Roman Empire subjugates the Kingdom of God'
BURSA
BURSA
Împărăţia lui Dumnezeu pe Pământ
The Kingdom of God on Earth
Carte - Golden calf - the meaning of interest rate
Carte - The crisis solution terminus a quo
www.agerpres.ro
www.dreptonline.ro
www.hipo.ro

adb