Piaţa autoturismelor noi prezintă o scădere de 2,6% în primele nouă luni, din cauza reducerii volumelor constructorilor autohtoni, a noii valori ale taxei pe poluare şi a normelor de acordare a creditelor, potrivit Asocitaţiei Producatorilor şi Importatorilor de Automobile (APIA).
Potrivit APIA, pe fondul crizei financiare ce se resimte şi în sectorul auto european, la nivelul UE 27 înmatriculările de autoturisme noi din luna septembrie 2008 au fost cu peste 8% sub septembrie 2007 (cu o scădere la 9 luni de 4,4%). În România înregistrăm, practic, acelaşi volum ca şi cel din 2007 (cca. 24.000 unitati), cu o scădere de 2,6% la nivelul celor nouă luni.
La nivelul întregii pieţe auto din România, avansul de 1% faţă de perioada similară din 2007 se menţine şi în această lună, plusul fiind generat în continuare de sectorul vehiculelor comerciale.
Principalele cauze sunt reducerea volumelor constructorilor autohtoni (Daewoo a înregistrat în 2008 un volum cu 49% mai mic decât decât anul precedent, respectiv cu 6.500 de unităţi mai puţin, apoi noile valori ale taxei pe poluare, mai mari pentru autoturismele noi şi reduse pentru cele rulate (înmatriculările de autoturisme rulate s-au dublat, în timp ce autoturismele noi au scăzut cu 2,6%) şi noile norme de acordare a creditelor, mult mai restrictive ca până acum.