Ministrul spaniol de externe, Jose Manuel Albares, a cerut un embargou asupra armelor împotriva Israelului pe durata războiului din Gaza şi a îndemnat la reluarea discuţiilor privind programul nuclear al Iranului, informează Reuters.
'Suntem cel mai mare partener comercial al Israelului din lume, Uniunea Europeană', a declarat ministrul spaniol pe postul Bloomberg TV. 'Trebuie să impunem, pentru partenerii noştri europeni, un embargou asupra armelor, să nu vindem arme Israelului atât timp cât acest război continuă'.
Albares a afirmat că vrea ca UE să acţioneze aşa cum a făcut după invazia pe scară largă a Rusiei din Ucraina din 2022, pentru a încerca să se ajungă la pace.
Ministrul de externe spaniol şi-a exprimat totodată regretul că nu există semne de dezescaladare între Israel şi Iran şi a cerut reluarea dialogului cu Iranul privind programul său nuclear.
1. fără titlu
(mesaj trimis de anonim în data de 17.06.2025, 13:50)
In Spania pro-palestinienii sunt cu milioanele,
asa ca guvernul,macar la propaganda,trebuie sa tina seama de acest fapt.