Acţionarii Holcim au aprobat scindarea diviziei din America de Nord

A.B.
Internaţional / 14 mai

Acţionarii Holcim au aprobat scindarea diviziei din America de Nord

Acţionarii producătorului elveţian de ciment Holcim au aprobat miercuri separarea şi scindarea diviziei care regrupează afacerile Holcim din America de Nord, într-o tranzacţie menită să profite de pe urma majorării cheltuielilor cu construcţiile în SUA, transmite Reuters, de la care relatăm cele ce urmează.

Aproape toţi acţionarii (99,75%) au votat pentru separare, urmând să fi creată o nouă companie, Amrize, care se va concentra pe America de Nord, în timp ce Holcim va furniza materiale de construcţii pentru restul lumii.

Scindarea urmează să fie finalizată până la 30 iunie 2025. Amrize va fi listată la Bursa de la New York şi la cea din Elveţia. Separarea de Amrize ar urma să fie una dintre cele mai mari tranzacţii din industria globală a construcţiilor, în condiţiile în care Holcim a anunţat iniţial că mizează pe o evaluare de 30 de miliarde de dolari pentru Amrize.

Amrize, care are peste 1.000 de unităţi şi 19.000 de angajaţi în America de Nord, va fi cel mai mare producător de ciment din Canada şi Statele Unite.

În 2024, divizia a generat un profit net de 1,3 miliarde dolari, din vânzări de 11,7 miliarde dolari, şi intenţionează să profite de pe urma cheltuielilor masive cu infrastructura din regiune, confrom sursei citate.

'Suntem convinşi că, fiind companii listate separate independente, Holcim şi Amrize vor beneficia de pe urma unui nivel operaţional şi strategic extins', a afirmat preşedintele Holcim, Jan Jenisch, care va fi director general şi preşedinte al Amrize.

Holcim a confirmat previziunile pentru 2025, estimând o continuare a creşterii profitului operaţional recurent şi vânzări nete de peste 10%, în monedă locală.

Opinia Cititorului

Acord

Prin trimiterea opiniei ne confirmaţi că aţi citit Regulamentul de mai jos şi că vă asumaţi prevederile sale.

Cotaţii Internaţionale

vezi aici mai multe cotaţii

Bursa Construcţiilor

www.constructiibursa.ro

Comanda carte
danescu.ro
arsc.ro
Stiri Locale

Curs valutar BNR

14 Mai. 2025
Euro (EUR)Euro5.1036
Dolar SUA (USD)Dolar SUA4.5335
Franc elveţian (CHF)Franc elveţian5.4412
Liră sterlină (GBP)Liră sterlină6.0523
Gram de aur (XAU)Gram de aur471.3738

convertor valutar

»=
?

mai multe cotaţii valutare

Cotaţii Emitenţi BVB
Cotaţii fonduri mutuale
targulnationalimobiliar.ro
aicps.ro
tibco.ro
Teatrul Național I. L. Caragiale Bucuresti
energyexpo.ro
ccib.ro
antiquemarket.ro
BURSA
Studiul 'Imperiul Roman subjugă Împărăţia lui Dumnezeu'
The study 'The Roman Empire subjugates the Kingdom of God'
BURSA
BURSA
Împărăţia lui Dumnezeu pe Pământ
The Kingdom of God on Earth
Carte - Golden calf - the meaning of interest rate
Carte - The crisis solution terminus a quo
www.agerpres.ro
www.dreptonline.ro
www.hipo.ro

adb