Actualizare - György Attila, Subsecretar de Stat în cadrul Ministerului Finanţelor: „Avem reticenţă în a accepta derogări şi excepţii de la plata impozitului pe profit”
Guvernul e reticent privind acordarea unor derogări fiscale pentru companiile care se vor ocupa de investiţiile în imobiliare, afirmă György Attila, Subsecretar de Stat în cadrul Ministerului Finanţelor.
György Attila a spus: "Acest proiect de lege e amplu şi nu vizează doar partea de fiscalitate. Înţeleg că interesul cel mai mare e pe componenta de fiscalitate propusă în cadrul proiectului, respectiv o extindere a categoriilor neimpozabile ce trebuie luate în calcul la impozitul pe profit. În ultima perioadă, punctul de vedere al Ministerului Finanţelor e destul de rezervat privind excepţiile şi derogările în legislaţia fiscală, mai ales că prin PNRR ne-am asumat că revizuim legislaţia fiscală în sensul eliminării excepţiilor, iar anul trecut prin pachetele fiscale aprobate am urmărit acest lucru. Din acest punct de vedere avem reticenţă în a accepta derogări şi excepţii de la plata impozitului pe profit, dar în cursul dezbaterilor parlamentare se poate ajunge la o soluţie fiscală”.
(G.M.)
---
Ziarul BURSA organizează evenimentul „REIT-urile - cheia finanţării inteligente a României”, în data de 30 martie 2026, începând cu ora 10:00, la JW Marriott Bucharest Grand Hotel, sala Braşov din Calea 13 Septembrie nr. 90, Bucureşti.
Evenimentul se va desfăşura cu participare fizică, fiind transmis, în direct, pe site-ul www.bursa.ro, pe contul de Facebook al ziarului BURSA, pe canalul de Youtube BURSA, precum şi pe conturile de Facebook ale partenerilor media.

















































Opinia Cititorului