Atacuri reciproce cu drone între Rusia şi Ucraina: un mort în Lipeţk, patru răniţi în Odesa

A.B.
Internaţional / 3 iulie, 08:32

Atacuri reciproce cu drone între Rusia şi Ucraina: un mort în Lipeţk, patru răniţi în Odesa

O femeie şi-a pierdut viaţa, iar alte două persoane au fost rănite în urma unui atac ucrainean cu dronă asupra unei clădiri rezidenţiale din regiunea Lipeţk, situată la aproximativ 400 de kilometri sud-est de Moscova, au anunţat dimineaţă autorităţile locale ruse, citate de news.ro, care transmite cele ce urmează.

„Resturi de dronă au căzut pe o casă din districtul Lipetsk. O femeie născută în 1954, care locuia acolo, a murit. Alte două persoane au fost rănite”, a transmis guvernatorul regiunii, Igor Artamonov, pe Telegram.

Tot în regiune, un incendiu a izbucnit pe teritoriul unei întreprinderi industriale din oraşul Ielets, în urma unui alt atac cu dronă. Nicio victimă nu a fost raportată în acest caz.

Pe de altă parte, patru persoane au fost rănite miercuri seară în oraşul ucrainean Odesa, în urma unui atac rusesc. O clădire de nouă etaje a fost avariată, iar incendiul rezultat a forţat evacuarea a aproximativ 50 de locuitori, au transmis serviciile de urgenţă ucrainene.

Atacurile cu drone au devenit o componentă aproape zilnică a conflictului ruso-ucrainean, însă pierderile de vieţi omeneşti pe teritoriul rus rămân relativ rare. Un incident mai grav a avut loc marţi, când o dronă ucraineană a lovit o fabrică de armament din oraşul Ijevsk, provocând moartea a trei persoane şi rănirea altor aproximativ treizeci.

În ciuda unor runde de discuţii purtate în Turcia în lunile mai şi iunie, negocierile de pace dintre cele două părţi rămân blocate, fără progrese notabile, potrivit sursei citate.

Tensiunile s-au amplificat în contextul în care administraţia americană condusă de Donald Trump a anunţat marţi încetarea livrării anumitor arme către Kiev, invocând necesitatea conservării propriilor stocuri de muniţie. Decizia a fost întâmpinată cu îngrijorare de autorităţile ucrainene, în condiţiile în care SUA au fost principalul aliat militar al Ucrainei de la începutul invaziei ruse, în februarie 2022.

Opinia Cititorului ( 1 )

Acord

Prin trimiterea opiniei ne confirmaţi că aţi citit Regulamentul de mai jos şi că vă asumaţi prevederile sale.

  1. despatiti crimeea de dombas si celiosul este mort

    Acord

    Prin trimiterea opiniei ne confirmaţi că aţi citit Regulamentul de mai jos şi că vă asumaţi prevederile sale.

Cotaţii Internaţionale

vezi aici mai multe cotaţii

Bursa Construcţiilor

www.constructiibursa.ro

Comanda carte
danescu.ro
arsc.ro
Stiri Locale

Curs valutar BNR

02 Iul. 2025
Euro (EUR)Euro5.0665
Dolar SUA (USD)Dolar SUA4.3035
Franc elveţian (CHF)Franc elveţian5.4295
Liră sterlină (GBP)Liră sterlină5.8933
Gram de aur (XAU)Gram de aur462.2175

convertor valutar

»=
?

mai multe cotaţii valutare

Cotaţii Emitenţi BVB
Cotaţii fonduri mutuale
leonidas-universitate.ro
Teatrul Național I. L. Caragiale Bucuresti
letapeseries.com
ccib.ro
aiiro.ro
BURSA
Studiul 'Imperiul Roman subjugă Împărăţia lui Dumnezeu'
The study 'The Roman Empire subjugates the Kingdom of God'
BURSA
BURSA
Împărăţia lui Dumnezeu pe Pământ
The Kingdom of God on Earth
Carte - Golden calf - the meaning of interest rate
Carte - The crisis solution terminus a quo
www.agerpres.ro
www.dreptonline.ro
www.hipo.ro

adb