Avertisment: Tinerii, tot mai expuşi infracţiunilor din mediul online

O.D.
Ziarul BURSA #Miscellanea / 23 octombrie

Avertisment: Tinerii, tot mai expuşi infracţiunilor din mediul online

English Version

Tinerii sunt „extrem de expuşi” riscurilor din mediul online, avertizează procurorul Radu Mircea Wechter, din cadrul Direcţiei de Investigare a Infracţiunilor de Criminalitate Organizată şi Terorism (DIICOT) - Serviciul Teritorial Mureş. Mesajul său a fost transmis în timpul unei întâlniri cu studenţi şi elevi, desfăşurate în cadrul Zilelor Universităţii „Dimitrie Cantemir”, eveniment care reuneşte profesionişti din domeniul juridic, educaţional şi ştiinţific. „Există persoane care au cunoştinţe extrem de avansate şi pot intra în absolut orice dispozitiv. Acordaţi mare atenţie la ceea ce distribuiţi, fiindcă orice trimiteţi sau share-uiţi poate ajunge în mâinile oricui”, a subliniat procurorul Radu Mircea Wechter. Oficialul DIICOT a arătat că mulţi tineri devin victime ale şantajului sau ale altor infracţiuni digitale din cauza neglijenţei în utilizarea reţelelor sociale. „Am avut nenumărate cazuri în care oamenii spuneau: nu m-am gândit, am trimis o poză. Este extrem de periculos”, a avertizat acesta.

Procurorul a atras atenţia şi asupra riscului consumului şi traficului de droguri, subliniind că pedepsele sunt drastice, iar implicarea tinerilor se poate produce chiar şi accidental. „De la 14 ani răspundeţi penal. Pentru traficul de droguri, pedepsele sunt între cinci şi 15 ani de închisoare. Puteţi fi expuşi inclusiv accidental - în cluburi, baruri, prin cunoştinţe noi. Nu odată s-a întâmplat ca o persoană tânără, fără trecut infracţional, să ajungă implicată şi să nu mai poată ieşi uşor din această sferă”, a explicat Wechter.

Mesajul comun transmis de profesionişti, cadre universitare şi invitaţi a fost clar: educaţia, informarea şi responsabilitatea sunt esenţiale pentru tineri, fie că vorbim despre alegerea unei cariere, siguranţa în mediul digital sau evitarea tentaţiilor periculoase.

Cotaţii Internaţionale

vezi aici mai multe cotaţii

Bursa Construcţiilor

www.constructiibursa.ro

cristim.ro
digi.ro
danescu.ro
arsc.ro
Stiri Locale

Curs valutar BNR

28 Noi. 2025
Euro (EUR)Euro5.0906
Dolar SUA (USD)Dolar SUA4.4036
Franc elveţian (CHF)Franc elveţian5.4594
Liră sterlină (GBP)Liră sterlină5.8158
Gram de aur (XAU)Gram de aur590.0213

convertor valutar

»=
?

mai multe cotaţii valutare

Cotaţii Emitenţi BVB
Cotaţii fonduri mutuale
Teatrul Național I. L. Caragiale Bucuresti
ccib.ro
hiperambrozia.com
Teatrul Național I. L. Caragiale Bucuresti
le-chateau.ro
novaplus.ro
cpbucharest.ro
Dosar BURSA - Crizele Apocalipsei
BURSA
Comanda carte
Studiul 'Imperiul Roman subjugă Împărăţia lui Dumnezeu'
The study 'The Roman Empire subjugates the Kingdom of God'
BURSA
BURSA
Împărăţia lui Dumnezeu pe Pământ
The Kingdom of God on Earth
Carte - Golden calf - the meaning of interest rate
Carte - The crisis solution terminus a quo
www.agerpres.ro
www.dreptonline.ro
www.hipo.ro

adb